E diele, 04.12.2022, 06:21 AM (GMT)

Kulturë

Sali Frangu: Petulla me ujë

E diele, 25.02.2018, 10:03 AM


Petulla me ujë

Nga Sali Frangu

Ate dite vendosa ti bej gruas nje surprize, se te them te drejren

kisha kohe pa bere nje te tille. Jo se nuk dua te kuptohemi,

por per mungese mundesishe. Tjeter teme kjo. Pra siç u thashe u

ngrita me mendjen per te bere nje surprize. Te thjeshte por qe ta

habiste vertete e ta lumturonte, se te jemi te sinqerte surprizat

nuk behen vetem duke blere florinj e çanta te shtrenjta. Ka edhe

menyra me te thjeshta per surprizuar e lumturuar ata qe do. Dhe

si e vrava mendjen e vendosa do ti bej nje sahan me petulla te

mira si ato te gjyshes time. Po edhe ca mjalte te mire pishe e kemi

e keshtu do ta kenaqja e embelsoja. Pastaj... Po ti leme llafet ja

nisa menjehere punes. Se une jam skrupuloz nga e thens ne

te bere nuk le ne mes nje mal te tere. Zbrita tasin e madh ate

3 litroshin. Hodha miell dhe gjithe ingredientet ujin dhe filloi

perzjerja. Kisha marre lugen e madhe te drunjte ate qe gruaja

rralle e perdor. Kisha hedhur shume uje. I shtova ca miell. U trash

shume. Serish shtova uje. U hollua shume. Po kjo pune. Shto uje e

shto miell nuk po merja vesh çfare po beja. Tasi 3 litrosh u mbush

plot. Me ne fund mu duk sikur e qellova brumin. Po me gjithe

kete tas do beja petulla per gjithe pallatin. Po s’ka gje thashe

se kusurin e fus ne furre e ç’te dale te dale kuleçe a buke pak

rendesi ka. Rendesi kishin petullat surpriza ime. Me vrap tiganin

e madh ate qe eshte i thelle si tave. Menjehere mu kujtua Muka,

ne fshatin tone. Ai e kish emrin Muhedin po keshtu e therrisnin

te gjithe pas asaj ngjarje ku ai trumbetoi me te madhe se i bente

petullat me uje e kursente vaj. Dhe bente be e rrufe per kete.

Qe ahere te gjithe ne fshat kur benin petulla kujtonin “avazin e

Mukes”. Dhe mua mu kujtua per dreq. Te kursej ca vaj, se vetem

vaj ulliri kemu ne shtepi. Dhe e mbusha tiganin me dy gusht uje

sakaq. Si valoi mire me masen qe perdorte gruaja fillova te hedh

brumin gjithe gaz per kete arritje te madhe. Por... ç’te shoh brumi

u shperbe ne nje fare feje sa ne tigan u be nje lloj kolle qe edhe

Hysa (ustai i pllakave) do e kishte zili. E filloi te leshonte nje ere e

nje tym qe mos o zot!. Mos thashe mu dogj surpriza. Po dhe une

dreqi e mori me avazin e Mukes. Hap vlla internetin dhe i gjen te

gjitha. Ah more Muke, more Muke ç’na bere. Na dogje surprizen. 

*Nga cikli “Avazi i Mukes”

-Per ZemraShqiptare,nga Tirana  Shkurt 2018-



(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora