E premte, 27.01.2023, 09:33 PM (GMT)

Kulturë

Xhevahir Cirongu: Tek stoli në park

E diele, 25.02.2018, 09:11 AM


Xhevahir Cirongu

 

Tek stoli në park

 

Vrapove tek stoli në park

Pas më ndiqte bleta krahleta,

Tek ajo gonxhe e lules së çelur

Sërisht edhe ai u ul te stoli;

Dhe tha: Ti në gonxhe ulur

Kurse unë te stoli ngela.

 

Ora ecte e dëgjohej tik – taket e saj,

Dhe zemra vrullshëm thoshte Dashuri!

E doja bletën që më ndiqte pas

Prandaj e prita me puthjen e parë,

Tek stoli i drunjtë atje në park

Ndjenjat u zbrazën luleve, e u ndezën flakë.

 

Durrës, 17 shkurt 2018.(Vota: 2 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora