E premte, 27.01.2023, 12:20 PM (GMT)

Kulturë

Albert Habazaj: Tramundanë lirike

E enjte, 22.02.2018, 06:54 PM


Trioja e famshme vlonjate Reshat   Osmani, Meliha Doda, Kostandin Thana

Albert HABAZAJ

 

TRAMUNDANË LIRIKE

 

Vlonjates nga Kosova, të famshmes Meliha Doda

 

Me një mall sa deti

Për Meliha Dodën,

Po e nis një këngë

Si nderim për Vlorën.

 

Ref.: Lule e pavyshkur

E këngës magjike,

Buzagaz pranvere,

Tramundan' lirike.

 

Nga Kosova bijë

Dhe nuse në Vlorë,

Spërkatur me hënë,

Larë me dëborë.

 

Me Kostandin Thanën,

Me Reshat Osmanin,

Mbanin me ju iso

Bilbilat e malit.

 

Thëllëzat e fushës

Në konkurse maten,

Gjerdani i gushës-

Trioja vlonjate.

 

Meliha, je fati

Për këngën e Vlorës.

Zëri yt si mjalti-

Më i mir' i botës!...(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora