E diele, 04.12.2022, 06:26 AM (GMT)

Kulturë

Nue Oroshi: Vepër shkencore për historinë e Mirditës

E enjte, 22.02.2018, 07:59 PM


Nue Oroshi

Propozim për një vepër shkencore për historinë shekullore të Mirditës

Kohëve të fundit kam pasur shumë kërkesa,nga shumë intelektualë shqiptarë me prejardhje nga Mirdita heroike.Brenga e tyre e përbashkët ishte se Mirdita ende nuk e ka të shkruar historinë e saj shekullore.Pasi që ka katërmbëdhjetë vjet që i prijë një projekti shkencor gjithëkombëtar,për ndriçimin e historisë shqiptare në përkujtim të nderit dhe traditës së familjarëve të mijë,në shenjë respekti për prejardhjen time Mirditore, të familjës së bajraktarit të Oroshit familjës Kokaj, vendosa që ta fusë në veprim brengën e shumë intelektualëve Mirditorë që ta botojmë një libër enciklopedikë për historinë shekullore të Mirditës. Në këtë libër shkencor për historinë e Mirditës do të përfshihën punimet e autorve të hershëm dhe të studiusve të tashëm për historinë,traditën,etnografinë, kulturën,kanunin dhe luftërat e atdhetarëve Mirditorë nepër periudha të ndryshme historike.Prandaj ftoj të gjithë studiuesit shqiptarë anë e kënd trojeve etnike shqiptare dhe nga diaspora e madhe atdhetare që t'iu bashkangjitën këtij projekti shkencor për historinë e Mirditës, ku deri kah përfundimi i këtij viti të madh të 550 vjetorit të vdekjës se Gjergj Kastriotit Skenderbeut do ta botojmë historinë enciklopedike për Mirditën.Te gjithë studiuesit që kanë punime për Mirditën i ftoj që punimet e tyre ti dërgojnë në email adresen: nue_oroshi@yahoo.de

Na u priftë e mbara.(Vota: 2 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora