E merkure, 30.11.2022, 08:21 AM (GMT)

Kulturë

Kadri Tarelli: Urime Kosovë

E hene, 19.02.2018, 09:00 PM


URIME KOSOVË. 10 VJET MËVETËSI!

 

Shqiptarë kudo jeni, mbushni gotat plot e plot!

10-vjetorë, Kosov’ shqiptare, po festojmë sot.

Që nga yjet, lart nga qielli, Rugova na përshëndet:

Mëvetësinë, Kosov’ dardane, ta gëzosh për mot e jet!

 

Sy pafjetur Adem Jashari, nga Drenica po na flet.

Sot me ju jam edhe unë, bashkë, tash e 10 vjet.

Për heronjtë, këngë e valle, sa të tundet tërë dheu,

që nga shekujt bashk’ me ne, vjen dhe Skënderbeu.

 

Raca jonë nuk u shua. Shqiptarë me rrënjë lisi.

Shqipen kemi perëndi. Me borë mbuluar plisi.

Diellin e pamë në sy, tek rrënjët ne ramë.

A i numëroni dot, në shekuj, deshmorë sa janë?

 

Gjakun tonë dhamë për ty, o i shtrenjti ynë dhe!

Po qe keq Kosova ime, prap në këmbë ngrihemi ne.

Mos u tut fisnikja jonë, shqiptaria nuk vdes kurrë.

Gjiri yt na dha qumësht, fusha bukë, mali flamurë.

 

Mëmëdhetarë sot gëzoni, veç kam një porosi:

Shkaut kurrë mos i besoni, hasmi fjetur s’rri.

Mblidhuni, bashk’ punoni dhe i vini gishtin kokës,

Gjaku ynë, djersa juaj, t’i dalë zot qiellit dhe tokës.

 

Kadri Tarelli

Durrës më 16. 02. 2018(Vota: 2 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora