E diele, 02.10.2022, 08:23 PM (GMT+1)

Kulturë

Mhill Marku: Mbeta 'Admiral' i mendimit të lirë

E shtune, 10.02.2018, 04:55 PM


MBETA "ADMIRAL" I MENDIMIT TË LIRË!

 

Nga Mhill Marku, Shengjin

 

Tek shihja një ditë albumin e fotove

Që ahere kur unë isha djalë i ri

Jo, ahere nuk ishte kohë e gradave

Admiral kisha dalë në një fotografi.

 

Kujtesa më çoj ahere larg, larg

Pse jo,dhe role luajtem në teater

I riu dëshirat i ka varg e varg

Jeta shpesh na mban me hatër.

 

Vinim në skenë dramen "Sinjali i kuq"

(Më vonë u bë filmi "Ballë për ballë")

Jo ai rol s'më shkoj kurrë huq

Të pakten një herë u gradova "Admiral".

 

E kujtoj atë kohë me nostalgji

Ua them ju, ta ndaj pa frikë

Admiral janë bërë shokët e mi

Unë luajta Admiralin sovjetik.

 

Tek shpesh e vishja atë  uniformë

(S'e fsheh më kishte shumë lezet)

Thoja me vehte do vijë ajo kohë

Shqipja të kishte Admiralet e vet!?

 

Dhe ëndrra më ndoqi detit gjithë jeten

(Ushtria ka uniformë, grada e detyrë)

Jo kurrë nuk i ëndrrova për vehten

Shoh shokët,më gëzon zemer e fytyrë.

 

S'më vjen keq që s'u bëra Admiral 

I shoh koleget ndjehem shumë mirë

Gëzoj, një vëlla e kam dhe unë gjeneral

Unë mbeta "Admiral" i mëndimit të lirë.!

 

-Per ZemraShqiptare ne Londer, nga Shengjini, Shkurt 2018-(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora