E enjte, 30.03.2023, 08:58 AM (GMT+1)

Kulturë

Vjollca Pasku: Ringjalleni dashurinë

E enjte, 08.02.2018, 08:44 PM


Vjollca Tiku Pasku

 

RINGJALLENI DASHURINË

 

E vranë dashurinë,

e futën njëqind pashë në dhe,

arkivolin ia punuan xhindet e natës,

dhe ia gozhduan me brengat e të gjallëve.

 

E vranë dashurinë,

e qefinosen me vajet e rreme,

fronin e zemrës e rrëmbeu lakmia,

dhe spektrin pushteti gënjeshtar.

 

E vranë dashurinë,

I ftohtit përfshiu zemër e tokë,

ujërat ngritën dallgë e përpinë,

jetë, toka , shtëpi , gjënë e gjallë.

 

Zemra ime klith, mes zemrave të hekurta,

e dëgjuan malet e shkërmoqën shkëmbinjtë,

e dëgjuan detet e buçitën zërat e të mbyturve,

teksa njerzit janë tamposur me dyllin e të vdekurve.

 

O njerëz ndaloni! Ç’far bëni!

Ngarkomëni mbi supe , dhimbje, vuajtje, zi,

vritmëni ,le të flijohet jeta ime në duhet,

vetëm ringjalleni dashurinë. (Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora