E marte, 26.05.2020, 07:14 AM (GMT+1)

Sinan Gashi: Krijuesi Veis Sejko, njeriu i fatit të rëndë

Në aradhen e krijuesve letrarë dhe intelektualëve të shpërfillur nga sistemi i tmerrshëm monist, që jetën e përfundoi në mënyrën më  fyese për një personalitet të tillë, edhe Veis Sejko. Lëvizjet e shumta, përherë të kushtëzuara, nuk ia larguan vëmendjen për asnjë çast nga çështja kombëtare dhe bëmat për të...

Fritz Radovani: U banë 75 vjet

Janarit të 1945, kur Kuvendin e Françeskanve të Shkodres e vizituen terroristët e njohun komunistë Sheuqet Peçi dhe Mehmet Shehu, të dy kerkuene nga Provinçiali At Mati Prennushi shkëputjen e Kishës Katolike nga Vatikani dhe, të dy morën të njajtën pergjegje: “Françeskanët nuk...

Resmi Osmani: Mbretëresha Olimpia (II)

Nuk guxoj,as ta mendoj e as t’ia them vetes.Ç’po ndodh me mua dhe si është e mundur të ndodhë? Kam rënë në dashuri,jam e dashuruar dhe më dashuron nje trim i ri! Është një ndjesi si pafajsia, e vetvetishme, që zbret e hyn në zemër tinëz dhe sjell një trazim të...

Kalosh Çeliku: Dexhalli me trumbeta në Shkup merr nuse

Zonja Vdekje erdhi para dereDhe, i lakmoi çizmet e zeza:Lëkurë krokodili. Shtrenjta!Pyeti: Të kujt janë këto çizme? Xhadia u përgjigjë: Një Poeti.A, mund t’i veshi në dasëm?Mundesh. Po, të duhen nalleRrëzë Çukës, mes varreve....

Jusuf Zenunaj: Osman Geci

Osman Geci burrë Llausheia lëmon tytën asaj pushke,që e pat ruajt për ditë të bardha,per me i dalë shkaut përpara,për me i dalë armikut në pritësiç ka qenë zakon në Drenicë.Kaloi fushë, arë e malpa ra terri mbrriu n' Prekaz..

Kostandin Vogli: Intervista që nuk u dha

Megjithëse ishte ora dymbëdhjetë e mesditës, çarçafin blu nuk e kishte zhubrosur akoma deti, i cili ishte ashtu si e kishte shtruar që në mëngjes. Diellin nuk e pengonte asnjë tufë resh në qiell, që të shtrihej në sipërfaqen e detit për t’u freskuar. Me këtë natyrë shpirti lodronte brënda trupit, sepse sythat i kishin hapur...

Neki Lulaj: Kujtesë maji

Oooo, brevetëm sot nuk e doja lojën e akrepave të orësQë po ecnin brenda mejesi buajt në baltën e rrugës.Po më zgjohesh, o Florinë, o pikë e kurorësE fortpo më rëndon në dorë dhe kafshata e bukës....

Gjon Keka: Ja se si flitej e shkruhej gjuha arbërore në vitin 1496

Një emër i rëndësishëm që u morë me gjuhën tonë gjatë udhëtimeve të tij në trojet iliro-arbërore,është edhe kalorësi gjerman Arnold von Harff i cili gjatë udhëtimeve të tij,duke kaluar në trojet tona nga Ulqini,Shkodër e deri në kepin e Rodonit në Durrës mblodhi disa fjalë të...

Fahri Xharra: Lapot – vrasja e prindit te serbët

Një zakon morbid i serbëve, kur prindi ( babai ) i mbushte 60 vjet, i biri i tij e merrte me veti dhe dërgonte në vend të caktuar, zakonisht afër një prrockeje dhe vriste ose me sakicë ose me “tokmak”-kështu shkruan DRAŽEN GUDIĆ , në vitin 2017.Sa çudi nga ne, askush  nuk na ka folur për këtë miz...

Fitër Bajrami: Myftiu Saqipi, priti një delegacion të lartë institucional

Sot, me rastin e festës së Fitër Bajramit, Myftiu i Luginës së Preshevës Nexhmedin ef. Saqipi, priti zyrtarisht për përgëzime në rezidencën e tij, një delegacion të lartë institucional në krye me prefektin e Komunës së Bujanocit Shaip Kamberi, pastaj kryetari i Këshillit Kombëtar Shqiptar Ragmi Mustafa, deputeti popullor në Parlamentin...

Prend Buzhala: Nga ekstremizmi politik e deri te dialogu (II)

Pushteti shpall armiq imagjinarë, dhe Njeriu i Margjinalizuar shpallet fajtor, e ndien veten fajtor e të padëshirueshëm për shoqërinë. Kësisoj, përmes eksponentëve të veçantë (të një regjimi a force politike), për t'i mbuluar paaftësitë e dështimet e veta, shpiken armiqtë e një religjioni kundër tjetrit, armiqtë e kombit...

Fritz Radovani: Cili asht gjuetari?

Ikën gjuetarët… E vështirë se vijnë ma monstrat e tyne… Ikën.!Po mundohet “Rilindja” me vazhdue kangën e tyne… Po, na u gjet havale ky “virusi”… Erdhi bash në kohen ma të keqe, kur gjithë Ballkani ishte çue peshë “me coptue Shqipni e Kosovë”?...

Kastriot Frashëri: Sot ditëlindja e Naim Frashërit!

Naim Frashëri (25 maj 1846 – 20 tetor 1900) është një nga Rilindësit dhe arsimdashësit më të shquar të kombit shqiptar!Naim Frashëri lindi si sot më parë më 25 maj 1846 në Frashër të Përmetit; vdiq më 20 tetor 1900 në lagjen Erenqoj të Stambollit, ku edhe u varros...

Xhelal Zejneli: Giovanni Boccaccio - Dekameroni

Gjovani Bokaço (Giovanni Boccaccio, 1313-1375) - shkrimtar italian, një nga më të rëndësishmit e humanizmit. Supozohet se lindur në Çertaldo (Certaldo), si fëmijë jashtëmartesor i tregtarit fiorentin  Bokaçina di Kelina. Bokaçio thoshte se ka lindur në Paris. Kur në vitin 1348 u paraqit murtaja e zezë...

Kozeta Zylo: Lamtumirë mësuesi veteran i Dibrës z. Zyhdi Daci

Në Staten Island në Nju Jork është ndarë nga jeta veterani i arsimit shqiptar në Dibër z.Zyhdi Daci.  Zoti Zyhdi Daci në moshën 79 vjeçare humbi jetën nga nje aksident automobilistik në një lagje të Nju Jorkut, Staten Island ku dhe ai banonte duke lënë në pikëllim bashkëshorten e tij fisnike znj.Lutfije dhe...

Don Lush Sopi: Kosova një oqean me gjak

Populli ynë Shqiptar, gjatë gjithë historisë së vet, ka kaluar periudha shumë të vështira, si në aspektin fetar, gjithashtu në atë kombëtar, nga pushtues dhe ideologji të ndryshme. Periudha të vështira politike, ekonomike, arsimore, kulturore, të cilat kanë shkaktuar dëme të mëdha, në të gjitha sferat e jetës...

Sejdi Berisha: Cili ishte ky univers

Cili është ky universTë cilin nuk e prek dotTë cilin nuk arrita ta shohë kurrëAs ta nisi mësimin për teBile për një grimë hartëTë atdheut tim...?! Në teatrin e tij hyraDhe ngela në sallënKu heshtja dhe zhurmaPërqafoheshin fortë e fortëKurse në skenëDritë e terr bashkëI prisnin aktorët për lojë...

Prend Buzhala: Nga ekstremizmi politik e deri te dialogu (I)

Jo rrallë nga eksponentë të partive politike dëgjojmë shprehjet: "qeveri e mashtrimit", "parti e mashtrimit", "politikë e mashtrimit" etj. Për atë që qeveris, pa marrë parasysh cila parti vjen në pushtet, do të quhet !qeveri e mashtrimit." Këtë slogan, pothuajse, si në korin mikst, e përdorin gati të gjitha partitë. Kjo do të thotë se e vetmja...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora