E enjte, 09.02.2023, 12:58 PM (GMT)

Kulturë » Keka

Gjon Keka: Dera fisnike e Albanëve

E shtune, 12.08.2017, 08:07 AM


Me rastin e përvjetorit të lindjes së Papa Klementit XI Albani po e paraqesë këtë shkrim me vlerë nga revista “Përparimi” e vitit 1916 nr.7.

“...Shpia a dera e Albanve t'Italijes i perket historisë shqyptare, perse ,sikur dishmojn letrat e moçme , familja e Albanve kje nje ner ato shpii qi, per me ruejtë Feen e t'parve e mos me metë nen zgjedhe t'Anadollakve ,ikën prej Shqypniet e dulne perte dedin. Kjo shpii njifej motit n'atdhe t'onë nen emen t'Lacajve...”(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora