E merkure, 21.04.2021, 06:59 AM (GMT+1)

Kulturë

Vjollca Pasku: Kur jam në natyrë bëhem fëmijë

E merkure, 02.08.2017, 08:04 PM


Vjollca Tiku Pasku

 

KUR JAM NË NATYRË BËHEM FËMIJË

 

Kur sytë e mi ngjyhen me gjelbërim,

magji e natyrës më shndërron fëmijë,

luaj me gjethet, këndoj me bilbilat në ligjërim,

dua të prek kufijtë e mrekullisë botës,

si zog krijuar me aromë trëndafili e dashuri.

 

Petalet e luleve më ngjallin një emocion,

regëtimat e zemrës poetike më lindin një varg,

kaltërsia e madhe, një ëndërr më dorëzon,

sikur hëna e bardhë më zbret në dorë

dhe luan tingujt e yjeve, që vallëzojnë larg.

 

Teksa luaj e gazmoj në gjerdanet e blerta,

shikoj përmes lëvoreve të pemëve shekullore,

buzët jeshile lyer me rrëshirë më puthin me endje,

kaçurrelat e degëve më përkëdhelin me ëmbëlsi,

ndihem frymë e natyrës, mes erërash gazmore,(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora