E marte, 20.04.2021, 05:55 AM (GMT+1)

Kulturë

Armela Hysi: Ç'plan makabër

E merkure, 02.08.2017, 06:33 PM


Armela Hysi

"Ujdhesës së përrallës tënde"

Milosao, 2013

 

ç’plan makabër për një

përshkrim ironik të Gogol-it

 

gjethnajë e brejtur ku krahasime

banale të rinjsh romantikë

varen si cerga të çngjyrosura.

degët gjatoshe me nyje kryeneçe

shtrihen mbi rrugë mes nesh

dhe diellit.

të kulluara bekimet rrëshqasin

me çmimin e shtuar të dorës së dytë.

 

ca re të dremitura

trishtimit të zgjatur të pentagramit

janë sy të plotë fëmije

buzë një udhe të tjerrur

nga furkë e lashtë e legjendës.

vetvetja ime e çdo momenti

ulur mbi ëndrrat e të ikurve

në këtë autobus të gjatë. patericat

mbështetur brinjëve të ciflosura të qiellit

që hyn i mjerë

nga tejdukshmëria e kufizuar e syve.

 

sa pak e paskam njohur veten

tej buzëqeshjes së harruar në

grimthat rrokullisëse të rërës

konit të epërm në qelqin e orës.

patericat më mbërthejnë

me bindjen e tyre se

këmbët e mia kobë-ndjellëse

s’kanë më hapa.

 

të vdekura pa mua ushqehen

me frikën time të rrëzimit

ngrohin metalin e pangjyrtë mishit tim

të zhveshur.

 

gjurmët e tyre të kuqe mbi lëkurën e nënkrahëve

damka kompleksesh të heshtura.

 

prill 2005(Vota: 12 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora