E marte, 21.09.2021, 09:28 AM (GMT+1)

Kulturë

Xhevahir Cirongu: Na pret e bardha valë

E diele, 16.07.2017, 06:03 AM


Xhevahir Cirongu

 

Na pret e bardha valë..!

 

Ja edhe ditët e  korrikut me zheg

Ngarkuar me rreze  dielli si ari,

Te vala e deti atje në breg

Fustanella e bardhë valllen atje ndali.

 

Zhegu i vapës i tha valës tek unë eja

Dhe rrezet e dielli në perëndim përflakur,

Si lulëkuqet rrezet u shkundën në rërë te bregu

Te fresku i valëve gjysëm harku.

 

U tret vapa e korrikut te fresku valë

Atje nën rërë lulëkuqet flakëndezur,

Te guackat e detit dashuritë lanë.

 

E nesrmja do vijë prapë

Me ditë korriku plot zheg,

Na pret e bardha valë gjithë nur

Varka s’do heshti më atje në breg.

 

Durrës, 12 Korrik 2017(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora