E premte, 17.09.2021, 01:13 AM (GMT+1)

Kulturë

Viron Kona: Cikël me epigrame

E enjte, 13.07.2017, 08:00 PM


Cikël me epigrame1) nga Viron Kona

1). Epigram: Vjershë e shkurtër, zakonisht satirike, që përmban një mendim të mprehtë e thumbues.

 

Vargjet pa mendim

 

Vargjet pa mendim:

si trenat,

që bosh venë e vinë...

 

Politikanët

 

“Të dënuar”,

si 50 vajzat e Danaut 2),

që, prej mijëra vjetësh,

vozën me ujë nuk po e mbushin dot...

 

2). 50 Vajzat e Danaut. Vajza të mbretit të Egjiptit, Danaut. Me urdhër të babai ato vranë 50 burrat e tyre. Për këtë u dënuan të rinin në Hadë, duke mbushur me ujë gjithë kohën një vozë me fund të shpuar, që s`mbushej kurrë.

 

Fytyra e ligësisë

 

Kur u largua nga kjo botë la trashëgim,

një sënduk të madh me ar e argjend.

Që ata pas tij t`mos ia harronin zakonin,

brenda sëndukut fshehu dhe një nepërkë.

 

Sundimtari

 

Fshati e njohu si hajdut pulash,

bankat si vjedhës eurosh e dollarë,

politika  e “vlerësoi” si kameleon e ngjalë,

populli e mallkoi si sundimtarë gjakatar.

 

Spiunët

Si qentë,

nga larg të përgjojnë,

heshtazi të ndjekin pas,

presin çastin dhe kafshojnë.(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora