E enjte, 02.12.2021, 09:43 PM (GMT)

Kulturë

Vjollca Pasku: Fshehtësia e pas portës

E diele, 02.07.2017, 10:30 AM


Vjollca Tiku Pasku

 

FSHEHTËSIA PAS PORTËS

 

Në kopshtin e shtëpive të zotërinjve në Hanovër, hyj në një portë

të hekurt, të vjetër,sa vet ndërrimet e qiellit, prej afër katër shekujsh.

Tingujt e gjetheve, me dufe ajri kundërmuese, më ftojnë të më tregojnë

me pëshpërima, si ato u rritën me bëma dashurie, në fshehtësi premtuese...

 

Gjethet ruajnë puthjet e buzëve ndonëse pranverat peligrinojnë...

Fijet e holla nervore, mbajnë mistere, me përhumbje deri në ekstazë...

Ah...një kurorë gjethesh deformuar nga djallëzitë mashtruese,

disa të tjera, akoma sot ruajnë formën e zemrës së jeshiluar...

 

Një vetëtimë e gjelbër më tregon, dy skajet e fundit të kopshtit,

imazhin e një vajze, rritur nga drita e kaltër, që ecën mbi gjurmë lulesh,

imazhin e një djali që rrit kënga e zogjve, që fluturon mbi gjurmët e tyre,

ku koha ka vulosur përjetësinë e dashurisë, në ndriçime jeshile pas dyerve.

 

Ky kopësht ruan fytyrat e dashurisë së kaluar, sepse sot

askush nuk fsheh orët e bukura që i lartohen dritës, krejt zbuluar...(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora