E enjte, 18.08.2022, 02:49 AM (GMT+1)

Kulturë

Luan Kalana: Sekretet e nënës

E diele, 18.06.2017, 10:14 AM


Luan Kalana

SEKRETET E NENES

Syte somnabule*

episodi 1

-Sekret apo plagë në zemër te Nënës.Vajza po rritej,me gjithe te mirat ,si nuse e stolisur.Po ja pa pritur ndodh...Vajza ngrihej natën ne gjumë

ecte neper shtepi sikur te ishte zgjuar,pastaj binte serisht te flinte.C'ishte kjo alibi e keqe per Nenen..?!..Ajo e ndiqten fshehurazi si hije si fantazmë,

me frikë,per çdo te papritur .Pa i thene asnje njeriu ,vetem syte,mendja dhe zemra e saj e dinte ,si ti thuash kete fatkeqesi.

U konsultua me nje mjek psikokollog,dhe iu lut t'ia mbante sekret.

Ai veç keshillave te përkujdesjes prej saj ,mjeku nuk i tha asgje te re,ishte somnabulizem*(-lexo me poshte ne postimet e mija ,per somnabulizmin).

Nata natës vajza i shtonte veprimet e saj te ecjes neper shtepi,hapte dhe televizorin,e pastaj kthehej serish ne dhome per te fjetur.

Cfare te bente Nëna,nga t'ja mbante. Nje dite Nenes nuk iu durua dhe e pyeti vajzën larg e larg.-Si fjete mbremë bijë?.Ajo i tha se fjeti shume mire,

asnje ender nuk pa...(Nëna u sigurua qe ishte e përfjetur,somnabule)

Por ja ndodhi "aventura"e rezikshme..Vajza një natë hap deren dhe del nga shtepia,zbret shkallet e katit te dyte

e mbahet direkt tek makina,vetura e saj.Nëna qe e ndiqte qendroi tek shkallet,ulur ne gjunje si kukulli tere ankth.

Vajza qetë -qetë,hyri ne makine e ndezi,hapi dritat e po e nnxirte nga parkingu.Nena u sul si shigjete deri tek vetura.Makina u nis me shpejtesi.

Ajo u shtri mbi makine si ndonje peme e rezuar,sikur desh ta ndalonte,pastaj u perplas perdhe ne asfalt,duke thirur me ze te ulet,

se ishte mezi i nates.

-Zemër kthehu,kthehuuuuu...!

2-"Aventura " e paimagjinueshme-episodi 2

Nëna,pasi mblodhi veten ashtu shtrire pa ndjenja ne asfalt,u ngrit e shokuar dhe e tronditur."Si mund te ngase makinen nje somnabule,ne gjume,

e paimagjinueshme dhe e pabesuaeshme ,por me shume e mundonte "e keqja"qe mund t'i ndodhte.Hyri ne shtepi me synim te merrte telefon

emergjensine 911.I foli operatorit ne telefon per ta kerkuar duke ia dhene nr e targes, duke ju lutur,

t'ia mbaje sekret mos e propogandoje dhe mekujdes mos s trembnin se eshte sonmnabule.

Nuk shkoi shume dhe u hap "drita jeshile",ata u pergigjen,:-Egjetem,dhe poe sjellim ! merrni me mend sa u gezua nena ,fluturonte.

Pas disa çsate hapet dera,dhe ne erresirene e nates ,bashke me policet ,nje femer e alarmuar u shfaq ne dera..Nena u turbullua dhe leshoi nje klithme te gjate :

-Joooooo....Nuk eshte vajza ime...

E tmerrshme ,policet iken me bisht ne shalë...

Pa u larguar mire policet ,bie nje zile telefoni..Nëna me shpejtesi ngre receptorin..

-Jam Mamaja e shoqes te ngushte te vajzes tuaj.Ajo erdhi ketu e deshte te takonte vajzen time,por ajo nuk eshte, eshte tek nje shoqja e saj.

Dhe u kthye per ne shtepi....

Shprese dhe ankth.Nena dridhej e tere nga frika e gezimi.Nje ndjenje e detyroi te merte telefonin ,polocine :

-Zoterinj ,flmnd vajza u kthye ne shtepi ,i tha resptoristes te emergjensise,ju letm mos e zgjatni ,vajza u gjend .-Kaq tha dhe sikur u çlirua ,

sepse kishte frike mos perhapej nami per vajzen somnabule dhe per mos e shqeteuar,mos e merrte vesh vajza qe ishte somnabule,

se keshtu e kish keshilluar mjeku psikollog,ky ishte sekreti me i madh.

Priste nga minuta ne minute te kthehej e bija...Shikone dritare me dritare nga jashte.

Por ca zera alarmi te ambulancave qe degjoheshin afer e çorientuan fare..Nuk duroi e shkoi me vrap me zmer ne dore andej nga vinin zhurmat ,

ne rrugen kryesore qe kalonte anes komonitetit te tyre.Drita e makina te shumta ambulanca e zjarrfikese,llamburisje e zhurma alarmi.

Akisident e madh....

3-Aksident fatal-episodi 3

Me zemer te ngrire,Nëna sa me shume i afrohej turmes te aksidetit,aq me shume llahtarosej,mendja i shkonte vetem per keq.

Ne momnetin qe u afrua ,me shume me vrapa se ecje,ambulancat dhe helikopteri iken ,fluturuan.Disa makina kishin mbetur nga ato qe ishin bllokuar trafikun.

-Cfare kish ndodhur?! -pyeti e frikesuar,nje shofer ,qe ishte brenda ne veturre.Ai tha se ishte aksident fatal,kish te vrare.Nje femer e mori helikopteri,kaq munda teshoh e tedegjoj.

Ju lut qytetarit ,pa i thane asgje ,se a mund ta çonte ne spital,duke ndjekur ambulancat.

Hyri ne spital e alarmuar dhe nuk dinte kë te kapte ke te pyeste...Po kur i thane se nje vajze e re,kish mbetur ne vend ..dhe e çuan ne morg

..I ra te fiket.Nejse ,situate tronditese dhe shokuese.Me ne fund pas gjithe atyre peripecive,neper spital,u sigurua,se femra e vrare nuk ishte vajze e saj.

bumerang apo labirinth... ndjenjash shpirtrore qe as nuk mu te pershkruhen.Ankth, tmerr, frike .. dhe një shpresë.

Se fundi u kthye ne shtepi disi me qete me shpresë..

Syte i ndriten nga gezimi ,kur pa ne parking ,veturen e vajzes.Vrapoi me nxitim neper shkallet e apartmentit,hyri ne dhomat e alarmuar dhe gezuar,

duke thirur :

-Zemer,bijë ku je ?!

Kontrolloi gjithe dhomat me shpejetsi,si ndonje dedektiv profesinist ,por asnje gjurme.Vajza nuk ishte ne shtepi ..

-Drame apo tragjedi...,-episodi 4

-Qindra mendime i vinin ne kokë.nje lëmsh i ngateruar,nga ta fillonte zgjidhejn,koha ikte me shpejtesi..Vajza duhet gjetur ,

duhet shpetuar nga cdo rezik i papritur .I ra telefonit te "motres" shoqes te saj te ngushte qe nga femija ,qe qante çdo hall te jetes te saj.

Ajo erdhi pas pas minutash teper e shqetesuar.Pasi e pa Nënën dylle te verdhe e qe i leshinte fjalet duke dridhur.

-Duhet telefonuar sa me pare nuk pritet ,-foli shpejt "motra"shoqja e saj.Nëna u pre fare.I ra tëfiket .Ajo rrembeu ne krahe dhe telefonoi 911,

duke thirur ne telefon :-Help ,help (ndihmë).Nuk vonoi shume erdhen ambulancat ndihma e shpejtë,dhe ato perfunduan ne spital.

Nëna ishte ne gjendje kome.C'te benet?! Mijra mendime i vinin ne kokë."Motra".shoqja ndodhej as qielle as ne tokë...

Nëna ishte pa shpresë.gjallë a vdekur nuk i dihej.Mori vendimin te shkonte ne shtepinë e motres,me te pare me te berë.Njehkohesisht i telefoni te shoqit te saj ,ku ndodhej dhe

cfare mund te bente rreth situates dramatike.E la Nenen ne spital dhe shkoi ne shtepine e saj.Sa hapi deren syte i vajten instikivisht ne sinjalin e vogel te telefonit

qe pulsonte .kishte mesazh.E hapi mesazhin...degjoi zerin e vajzes somnabule,...u gjallerua...,por sonte nuk do te kthehej ne shtepi,

do te flinte tek "boyfirendsi" i saj..?!..Odise me te papritura...Njese vajza ishte "gjallë",por si do ti vinte halli ?!.

Sa u be gati te dilte nga shtepia.,bie sinjali i celularit te saj.Ishte numeri i spitalit ku ndodhej Nena..Nje zë i mekuru degjua qe i fliste ngadalë...

Nëna kishte mbaruar...Po tani.C'te ishte kjo dramë apo tragjedi ?!

Fund....pa mbarim

Luan Kalana

Maj, 2017 Florida..(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora