E shtune, 22.01.2022, 09:31 PM (GMT)

Kulturë

Jusuf Zenunaj: Vetëm maskën kanë të re

E diele, 18.06.2017, 09:12 AM


Jusuf Zenunaj

 

VETËM MASKËN KANË TË RE

 

Kaloi një javë e ca ditë,

në shoqëri me të parët

bashkë me brohoritë,

Kudo i shfaqem fotografitë,

në facebook,

në twitter e në gazetë.

Me shpresën për punë,

do ta hedhi  "kokërren " unë.

Sot që veshet kanë qetësi,

prapë me gjete moj dro, ti !

Mashtruesit janë si dje,

vetëm maskën kanë të re....

 

KJO ËSHTË DEMOKRACIA

 

Në një një vend të lashtë,

në një vend të ri,

sot Kosovë,

dikur Dardani,

Një vajzë në garë

për ne Kuvend ka hy,

jo me plis të bardhë,

por me shami,

sikur t'ish n'Stamboll

apo në Arabi.....

J.Z.  8 qershot 2017

 

KUSH JANË KËTA ?

 

Kush janë këta burra

e këto burrënesha,

që japin premtime

e na ngjallin shpresa?!

Dashkan t'i harrojnë

lukset e veta ;

si n'Londër a në Paris

t' na bëhet jeta !

Si nê Tiranë

ashtu në PrishtInë,

vendi do t'lulëzojë

si politikanët që dinë...

J.Z. 7 qershor 2017(Vota: 2 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora