E shtune, 26.11.2022, 03:30 PM (GMT)

Kulturë

Jusuf Zenunaj: Gëzohu o popull

E marte, 06.06.2017, 04:56 PM


Jusuf Zenunaj

GËZOHU O POPULL

Qeshen malet,

lumenjtë edhe fusha,

këndojnë Vushtria,

Peja edhe Krusha

andej nga Gryka

valle hedh Rugova,

Prishtina në dasmë,

në këmbë e gjithë Kosova.

Gumëzhijnë foltoret

në fshat si n'qytet

zërat zhurmues

në garë për pushtet.

Një ëndrrimtarit

për karrigë n'komunë

seç iu ngatërrua vargu,

ishte pa gjumë,

heshtja pushtoi shesheshin,

askush nuk bëzani,

nuk flet patrioti

që i kishte dalë nami

për trim e atdhetar,

goja iu mor

s'nxjerr dot një fjalë.

Tjetri shumë i rryer

në politikë,

që nga koha e Titos

flet pa presë as pikë.

Nuk zihet ngusht

për laps , as për letër

këtë punë e ka mjeshtri

është ujk i vjetër.(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora