E premte, 24.03.2023, 11:17 PM (GMT)

Kulturë

Mustafë Rugova: Kam me folë me tjera mend

E diele, 21.05.2017, 06:25 AM


Kam me folë me tjera mend

 

Nga Mustafë Rugova, Hollandë

 

Sot, seç mu tek të shkruaj poezi

Thashe, lum si une me erdhi muza

Sapo deshta vargun ta qes n'terezi

Iku pisja, e poshtra, kercuna...!

 

O, erdhi prape bre muza e lume

Por ket' here me m'rrolla n'balle

S'ke ba mire qe m'the kercune

Behu i mire, se nuk te fale

 

Hajt i thashe, se jam mahite

Po ku flas une keq per ty

M'ka rr'shite goja moj miresi

Be po t'bej ne k'ta të dy sy

 

Kur ja thashe k'to fjale betimi

Seç i erdh nje nur ne balle

Syte i ndrisnin prej gezimi

Fjalte i nxirrte te nxehta vale

 

Keshtu si sot vaki s'm'ka ba

Me n'rru fjale per kurgje send

Tjeter here n'kofsha gjalle

Kam me fole me tjera mend.

 

-Per ZSh-në, nga Hollanda, Maj 2017-(Vota: 2 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora