E enjte, 23.03.2023, 01:30 AM (GMT)

Kulturë » Keka

Gjon Keka: Krahasimi i Gjergj Kastriotit me Herkulin

E merkure, 01.02.2017, 07:43 PM


KRAHASIMI I GJERGJ KASTRIOTIT ME HERKULIN

Nga Gjon KEKA

Jo rastesisht shume autor, respektivisht historian e kane krahasuar Gjergj Kastriotin me Herkulin.Kjo ndoshta per faktin se Herkuli u sfidua nga dy gjarperinje te cilet sipas mitologjise thuhet se i copetoj me dy duar qe ne vegjeli.Pastaj ai i largoj zogjet stimfaliane ,qenin me tre koke dhe shume sfida tjera e deri sa fitoj edhe pavdekesine. Poashtu ai u personifikua si shpetimtar.Dhe sigurisht se edhe Gjergj Kastrioti ishte perball dy gjarperinjeve njeri ishte sulltani dhe tjetri ishte tradhetia nga brenda,por sic dihet qe te dy keta gjarperinje Gjergj Kastrioti i shkaterroj teresisht.Edhe Gjergj Kastrioti gjate jetes dhe vepres se tij u perball me shume sfida e kurthe,por te gjithave i shpetoj me urtesi dhe trimeri duke dal gjithnje fitimtar.Keshtu edhe ky personalitet arriti te fitoj pavdekesine ne zemrat jo vetem te arbnoreve ,por edhe te mbare kombeve te europes te cilen e mbrojti i vetem.(Vota: 2 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora