E diele, 28.02.2021, 10:38 AM (GMT)

Udhëpërshkrim

Luan Kalana: Shqipëria na shpëtoi

E merkure, 01.02.2017, 08:00 PM


SHQIPERIA -NA  SHPETOI...

INTERNACIONAL  HOLOCAUST-DITA PERKUJTIMORE -Sarasota, Florida

Shqipëtaret-sakrifikuan,na strehuan dhe na shpëtuan  ne Hebrejtë...

Mediat ne Florida ,SHBA do te poropgandonin evenimentim histoik-kulturor te organizuar ne Srasota ,kushtuar Dites te Holocaustit,shpetimit te Hebrejve, nga populli dhe shteti hqiptar ,si nje simbol paqeje Boterore,"Mikpritja dhe Besa e shqiptareve,nje virtyt i ralle human kombëtar-një traditë miqesore ,vellazerore mes popujve".

Tribute to Albanian Reskuers of Jews

Sarasota ,Florida 29 Janar 2017

"We had a sold-out crowd for Day's International Holocaust Remembrance Day program honoring the Albanian community for saving the lives of many Jews during WWII. Special thanks to Ambassador Floreta Faber, Dr. Anna Kohen, ADL - Anti-Defamation League, Albanian American Women's Organization. Motrat Qiriazi. NYC Non profit, Albanian Heritage Foundation of Tampa Bay,president Dr Ardia Kraja - AHFT, Vatra, the Pan-Albanian Federation of America presodent z.Tasim Roko, Eagles Albanian Dance Group ,koreografe artistja Rovena Kalifa,and poronaret shqiptare,bujare e mjeshtra kuzhine,  El Greco Mediterranean Cafe for their support of this important program."-marre nga mediat.

E thëne shqip,nje eveniment simbolik vellazeror mes popujve te Botes ,mbresëlenës tejet emeocional dhe me nje ndjenje te lartë krenarie kombëtare.Në një audjence festive ne nje nga Theatrat e qytetit te bukur bregadatar Sarasota  ,me pjesmarje masive nga qytetare amerikane ,jews dhe shqiptare te shumte  nga qytete te ndryshme te Florides, u organizua kjo dite perkujtimore "TRIBUTE TO ALBANIAN RESCUARES OF JEWS DURING THE HOLOCAUST"-kuptimplote,motimivi i progamit te evenimentit.

Pas hapjes ceremoniale me Himnin Amerikan ,kenduar nga Alexandar Fuch,nje mbeës e familjeve te mbijtetuar nga Holocausti,u kendua  me pas Himni Kombetar Shqiptar,nga vogelushja shqiptare Altea Ali,e veshur me kostum kombetar,ne krah te Flamurit tone kombetar qe dekoronte skenen e Teatrit,e cila u shoqerua si nje kor nga pjesmaresit te ngritur ne kembe,dhe me duartrokitje te gjata .Ishte nje çast krenarie e ligjshme, ne nje vend te huaj !

Me tej u bënë  pershendetjet simbolike,sipas nje repertori me progam festiv zyrtar.Fjalen e hapjes,te Mireseardhjes -'Welcome Remarks by Jewish Federation of Sarasota-Manatee" e mbajti znj.Orna Nissan.Duhet theksuar ,qe ne fillim,se Jewsh Federation,e kishte velersuar se tepermi evenimentin,qe nga ftesat dhe fletepalosjet me progamin e aktivitetit,ne mes te simbolit  te yllit te flamurit te tyre kombetar,kishin vene flamurin e kuq e zi me shqiponje dy krenare.Nje gjest krenarie per ne shqiptarer,nje gje e ralle zyrtare.

Ajo qe la me shume mberesa dhe perloti dias here pjesmaresit ,ishin sekuencat e fimit dokumetar,"RESCUE in ALBANIA-SHQIPERIA NA SHPETOI",ne anglish-shqip,prodhim nga INIT,qe shfaqej per here te parë.Deshmi te shumta dokumentare,fotografi,filmime te vjetra nga arshivat dhe intervista e shumta ,kronikale dhe te dites ,theksuan dhe evidentuan,kontributin e madh te popullit tone dhe te shtetit  shqipatar , per shpetimin e Hebrejve gjate holocaustit,vecanerisht gjate Luftes te Duyte Boterore,nga falanga naziste hitleriane, qe nga Prishtina ne Vlore, e ne tere teritoret e kombit shqipatar ,nga Kosova ne Cameri,nga Mitrovica e deri ne Janinë.Sakrifica sublime, qe nga  hapja e dyereve te shtepive e strehimi si pjesetar te familjes,ndarja e kafshates te bukes,deri ne shqiptarizimi i tyre duke i maskuar dhe me emra dhe pasaporta shqiptare.Tejet emocionale ishinin intervistat ,me vertetesi reale jetesore dhe shume prekese.

Pas dokumetarit ,ne nje ambjent festiv nga dekori shqiptar,fluturan ne skene shqiponjat valltare,te grupit te valleve te Clearwater,te veshura me kostimet kombetare,intepretuan valle shqiptare nga trevat shqptare,te shoqeruar gjate gjithe kohes me duartrokitje rtmike dhe me brohorithe dhe thirrje 'Bravo Albania !',-veç te ishin te shikonit e te degjonit,Ato vallazuan ne seanca te ndryshme deri ne fund  ,duke i dhene larmi e gjalleri festive aktivitetit.Kercime me mjeshteri artistike dejtuar nga artistja koreografe Rovena Kalifa,nje manifestim i shkelqyer i artit dhe kultures shqiptare.Na nderuan,s'gjenim  dot fjale falenderuese, ne çastet emeocionale.Nje performance e ralle artistike ,si valltare profesioniste.

Mes nje entusiazmi te papershkruar nga auditori i evenimentit  dhe duartrokitjeve te gjata,u ngjit ne skenë e ftuara e nderit ,Ambasdorja e shtetit shqiptar ne Americe,znj .Floreta Luli Faber,e cila pershendeti dhe falenderoi per ftesen dhe organizimin e persosur , pjesmarjen e gjere te shqiptareve,ne kete manifestim miqesor e vellazeror per Holocaustin e Hebrejve dhe shpetimin  e strehimin e tyre nga shqipataret dhe shteti shqipatar.Ajo vleresosi dhe uroj vazhdimin e thellimin e taraditave nga shoqatat e komunitetet shqipatare ne Florida mes vellazerise  hebrej,duke sjelle me kete rast dhe pershendetjen zyrtare nga qeveia shqiptare e Tiranes,ne kete dite perkujtimore te holocaustit.  te hebrejve...

Pasatj iu dorezua me ceromoni asaj ,nje Pllakate simbolike perkujtimore,Honorore ,Award,-nga Jewssh Federation ,kushtuar shpetimi te hebrejve nga Shqiperia.nderim dhe vlersimi madh kombetar..

E mori fjalen pershendetese  e ftuara,Vice-Mayor e Sarasotes,znj.Shelli Freeland Eddie,e cila i dorezoi "Celsin e Qytetit te Sarasotes,(qytetare nderi),Amabasdores znj .Floreta Luli Faber,nje kenaqesi e dyfishte dhe krenari shqiptare...

"The Jewish Doughter of Albania,Closing Remarks-Dr.AnnaKohen,e cila ishte ideatore dhe organzatore  e evenimentit miqesor historik, pershendeteti dhe falenderoi pjesamaresit ,veçanarisht shqiptearet e ardhur pjesmares ne salle,duke u ngriur dias here ne kembe ne shenje respekti.

Dr.Anna Kohen  aktivistja e shquar e talentuar,e njohur ne mediat e ne bote,si Presidente e Albanian - Amerikan Woemen Organization-"Motet Qiriazi" ,solli kujtime te gjalla e mbresa emocionale,nga jeta e saj feminore ne qytetin e bukur te Vlores ,nga prinderite saj te ndjekur nga Holocausti e te strehur ne qytetin e Vlores,per mikpritjen vellazerore familjare nga vlonjatet qe nuk do te harrohen kurre nga hebrejtë."Une jam shqiptare me gjak hebrej,-thote shpesh ajo mes nesh,-atdheu im i dyte eshte Shqiperia ,Vlora"...

Ne fund ,ne lobin e Theatrit u organizua nje koktej miqeor e familjar per te pranishmit,te suportur nga lokali El-Greco,me pronar shqiptar,duke mbushur tavolinat perreth me embelsira pikante tradicionale shqiptare-greke,si bakallava,revani, kalaktomburi e tje.koktej u shoqerua me muzike ,kenge e valla popullore  shqiptare dhe heberj te kercyear bashkarisht,me DJ e talentuar Dr.Kraja.takimi ishte i perzemert miqesor ,familjar dhe vellazeror,me biseda dhe fotografi te shumta.Do te vecoja takimin me znj.Rashel Solomon,nje shqiptare hebrej ,me banim ne Miami,mbesa nga familja e Mbretit Salamon,me prinder te perndjekur nga Holocusti dhe te strehur ne Shqiperi,me tecilen beme disa foto familjare.Mes grupeve ne biseda , foto dhe nevalle gjithnje e pranishme znj.Dr,Anna Kohen dhe Ambasorja shqipare,znj .Florta Luli Faberi.

Nje beside miqerore u zhvillua me Dr.Anna Kohen,per suportimi e aktitivteve artistike kulturore te perbashketa, me artistet aktoret shqiptare,pjesmares ne takim Aleksander Rapi, V.Vaso, Ndue Gjini,me te cilet shkembyen mendime dhe ide ardhshemri e cilesore per aktivitetet.

Le te shpresojme se keto mnaifestime miqesore vellazerore mes popullit heberej,te ndikojne pozitivisht ne maredheniet shtetrore e ne politikat qeveritare nga shteti Izraelit,per njohje e pavaresise te shtetit shqiptar te Kosoves.

Emocionale ishte ndarja ne fund nga pjamaresit me perqafime,si motra e vellezer ,per tu takuar serish ne keto evenimenete miqesosre dhe vellazerore me hebrejt ne Amerike,per t'u mos harruar kure,bres pa bresi ,ne gjeneratat e reja.

Mbesa ime Katerina ,qe ishte e pranishme ne aktivitet,e emocionuar ,ne fund , na tha -Tani qe degjova dhe mesova shume gjera per shqipetaret ,jam dyfish krenare me Shqiperine,"I'm proud to be Albanain Amerikane!"

Mirenjohje respeket ,nderim dhe krenari kombetare,Paqe Boterore "no more holocaust!"!

God Bless Albania.We are Prod to be Albanaia-Amerikan!

Luan Kalana

Srasota-Florida,29 janar 2017.

lumeka48@yahoo.com(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora