E hene, 24.02.2020, 03:38 PM (GMT)

Kulturë » Berisha

Sejdi Berisha: E, si ta përfundojmë

E shtune, 31.12.2016, 04:14 PM


P  o  e  z  i

 

Sejdi BERISHA:

 

E, SI TA PËRFUNDOJMË...

E, SI T’IA FILLOJMË...

 

E, si ta përfundojmë

Se kurrë nuk kthehet

 

E, si të përqafohemi

Se pelin janë njerëzit

Me shoqi-shoqin

 

E, si të duhemi

Me kaq shumë hile e të liga

 

Deri sa përqafova mendjen

Ikur kishte treni

E, kurrë më nuk mund ta zëmë

 

Por, hajt...

Gëzuar Viti i Ri

Që nga etja jonë për dashuri

Duke u dridhur po vjen...

 

Por

Ecim e ecim

Se nuk i dihet

Ndoshta dielli nesër

Ose na ngrohë

Ose fare na përcëllon

 

Urime tokë e qiell

Urime pelegrinazhi im...

 

E, si ta përfundojmë...

E, si t’ia fillojmë...

 

(E enjte, 29 dhjetor 2016)(Vota: 7 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT