E merkure, 08.02.2023, 01:15 AM (GMT)

Shtesë » Video

Në Tempull nga Anisa Ymeri: Në gjurmët e At Fishtës

E hene, 31.10.2016, 12:51 PM


At Gjergj Fishta, në gjurmët e tij me studiuesit Persida Asllani dhe Ardian Marash në emisionin 'Në Tempull' nga Anisa Ymeri në News24.

Mjer ai, në të cilin shkrepshin artikujt e Patër Gjergjit!- kështu shkruante vite shkuar At Zef Pllumi...për Fishtën, vepra e të cilit aq shumë ndikoi në zgjimin e ndërgjegjes së shqiptarëve ama e dstinuar të digjej në epokën e Shqipërisë komuniste.

I shuar fund dhjetorin e vitit 1940, sot, 45 vite më pas....mund të thuhet se një pene kësisoj, i ndjehet mungesa në letrat e sotme shqipe.(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora