E merkure, 08.02.2023, 10:52 AM (GMT)

Shtesë » Lajme

Yjet e Kosovës: Ekspozitë për Shën Terezën

E diele, 25.09.2016, 10:41 AM


http://de.calameo.com/read/0037438204f54698b0b69

Faqe 29 Gazeta Emmendinger Tor, rreth Ekspozites per Shen Nenen Tereze.

Njoftim

„Yjetë e Kosovës „e.V. Emmendingen Gjermani

në bashkpunim me

Sparkasse Emmendignen

Më 26.09.16

Organizojnë ekspozitë

Duke filluar nga ora 19.00

Paraprakisht në të njëjtën ditë duke filluar nga 17.30 në kishën katolike të qytetit organizohet një meshë në shenjë lutje dhe falemënderimi të shenjëtrimit të Nëna Terezesë !!!

Gazeta e qytetit të Emendingenit rrethë ekspozitës së krijuesëve shqiptaro-gjerman !!!

Emmendinger Toor

E Shenjëta Nëna Tereze

Ekspozitë nga 26.09.16. -15.10.16

Emmendingen

Nëna Tereze e cila me angzahimin e saj për të varfërit e më të varfërve në Indi u bë e njohur në gjithë Botën,nga Ati i Shenjët Franciskus më 04.09.16 është shpallur e shenjët

Ceremonia e organizuar ishte ngjarëje e dhimbshurisë së vitit

Asajë i kushtohet një ekspozitë në Sparkasse Emmendingen Am Markplatz 13 ,më 26.09.16-15.10.16 duke filluar nga ora 19.00

Nëna Tereze ishte nobeliste dhe ajo u beatifikua nga Ati i shenjët Papa Gjon Pali-II më 2003 Lumturimi i sajë njihet si rasti unikat në histori me shpejtësin e tijë .

Shenjëtrimi ka parakusht Lumturimin papraprak si dhe dy gjëra të jashtëzakonëshëme ,të cilat u pranuan nga Ati i shenjët .

Njëra nga dy shkathtësitë e jashtëzakonshëme të sajë ishte shërimi i një indiani të sëmurë nga tumori ,pasiqë ai ishte shtrirë në pelerinën e sajë .

Shoqata „Yjetë e Kosovës“ e.V. Emmendingen në planin e parë të sajë ka mirëkuptimin ,tolerancën dhe bashkjetesën në paqe dhe atë e sjell në të gjitha evenimenetet dhe angazhimet e saja kulturore .

Pasiqë përkatsia nacionale Nëna Terezesë ishte shqiptare ,ky fakt shoqatës i flen në shpirt ,dhe shenjëtrimin e sajë e e manifeston me një festë madhështore .

Krijues të mirënjohur shqiptaro-gjerman ashtu te bashkuar krijojnë një koloritë të mahnitshëm duke nderuar dhe rrespektuar, muzikantet poashtu te bashkuar mysliman dhe katolik ju percjellin gjate eventit duke krijuar një atmosfere te kendehsme me kënaqësi shpirtërore.

Krijuesit jan sa viojnë Gjelosh Gjokaj pikturë ,Mal Myrtaj skulpturë,Bukurije Dalladaku pikturë ,Augustinë Përgega pikturë,Hanes Lokenvitz poet dhe pikturë,Daniel Forster Skulptor Guri ,Albert Ibrahimaj Kitarë ,Alban Pengili Violinë,si dhe kori i kishës katolike St. Bonifatius

Teksti dhe përkthimi :Mustafë Shabani 21.09 .16 Emmendingen(Vota: 3 . Mesatare: 3.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora