E diele, 02.10.2022, 11:49 AM (GMT+1)

Kulturë

Mehmetali Rexhepi: Nuk e gënjejmë dot epshin

E merkure, 13.07.2016, 07:30 PM


Nuk e gënjejmë dot epshin

 

Mehmetali Rexhepi

 

cipeve të buzëve

të rrjedhin pika rrëshire

tis vese syrit

mëngjes i solle fytyrës sime

e gjithë thesarin

madje

tëhollimin e talentit

për grackën e bukur të natës

reja e shtrirë e velit fsheh

mbështjell tylin përgjërues

as vola as fshive vesën

e thesarit të lëngshëm

*

u veshëm

me shqisën e lëkurës langore

të gjitha kokrrat

i hodhëm në një ngastër pjellore

hajni e pa trajtë hyri mes nesh

dhe lëpin e lëpin njelmët

këmishën e larë të politesës

*

je  dhe  jam  gënjeshtar

se vola dhe fshive vesën

këmishën e larë

atë këmishë të politesës

s` mund ta kesh të bardhë

se majat tua mjaltore

i japin flakë shkrepës

mandej  do ta varësh për tu tharë

në bisqet e avujve të shqisës

*

je dhe jam gënjeshtar

këmishët epshit

dot s`ia kemi larë(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora