E diele, 27.11.2022, 08:53 AM (GMT)

Kulturë

Luan Kalana: Lulekuqja, zemra jonë

E marte, 12.07.2016, 06:11 PM


Luan Kalana

 

LULEKUQJA, zemra jonë

 

Në vogli këndoni vjersha për ty o lule ,

vargjet e bej Naimit,manushaqe bukuroshe,

kur shëtisnim e mblidhnim lule lëndinave,

kush te gjente fushave, lulekuqe me gonxhe.

...

Na pëlqenin lulekuqet me degë burbuqe,

i hapnim ,ngjanin si barbi ,kuklla te kuqka,

të veshura me fustanka te bardha si nuskat,

i vinin në valle,lodronin si shtojzavalle.

 

Kur ishim femije I mblidhinim edhe per leke,

rendnin fushave me grure te mbushnim these,

packa se vraponim shkelnim e benim lemazhge,

te shesinim lulekuqet ,te blinim kripe ,vaj e sheqer.....

 

Tani u rritëm u poqën ndjesitë,

ndrisin bukuroshet,zjarr lulekuqet,

vello nuserie ne Flamurin tone,

kuq e zi ,lulekuqe zemra jone.(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora