E marte, 04.10.2022, 05:00 AM (GMT+1)

Kulturë

Zog Hysenaj: Gjak e zemër tropojane

E marte, 12.07.2016, 07:21 PM


Gjak e zemër tropojane

 

-ÇAMËRISE amerikane, 23 tetor 2015-

 

Zog HYSENAJ

 

Vend-lindje për ty ishte liria

At'Dheu yt, Shqipëria Etnike

Tropojane me emërin Çamëria

Ti Çamëri banore Amerike.

 

Udhëtoje me makinë

Ty ta preu rrugën sorkadhja

E shmange, ia dhe rininë

Të mos ishe mëkatarja.

 

Nuk e shkele, e shpëtove,

Re n'humner' shpirtin ia le,

N'botën tjetër si shenjëtore,

Për një shpirt jetën e dhe.

 

Çamëri amerikane,

Engjell Zoti shenjëtore,

Gjak e zemër tropojane,

E ngrite një përmendore.

 

Një “shpi t're” ty afër nanës,

Ta dha Zoti për shpërblim,

Shpirtin tënd ia dhe sorkadhes,

Emrin tënd ia le kujtim.

 

Shpirti n'qiell trupi në dhe,

Çamëri, moj tok' shqiptare,

U Shemb qielli u bë re,

Pas do t'vijn' mijra sorkadhe.

 

Qysh kur nëna t'lindi n'djep,

Për me t'lan' ty çikë jetime,

Fal një jetë, tënden e jep,

Engjell mbete nuk u shkime.

 

Në at' vend ku e le frymën,

Atë natë ti moj Çamëri,

Do ta gjesh ti verë e dimën,

Një sorkadhe qan për ty.

 

Emrin tënd vet ia ke ngjitë,

Engjellushe, emri yt,

Ta shpëtoje, ia dhe t'ritë,

Lapidari yt u ngrit.

 

Krejtë bota, anembanë,

Ku kapronjë aty jetojnë,

Kokën nga qielli do mbajnë,

Ty, Çam’ri, do të kujtojnë,

 

Zërin tënd ti ia u le zogjve,

Kush t'kalojn' ANDEJ me i ndi,

Emrin tënd ia u le kapronj’ve,

Zogjt’ vajtojnë, kapronjt’ mbajn' Zi.


-Per ZemraShqiptare, nga Tirana, Korrik 2016-(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora