E shtune, 03.12.2022, 01:47 PM (GMT)

Kulturë

Baki Ymeri: Rodica Fercana në gjuhën shqipe

E merkure, 06.07.2016, 06:18 PM


RODICA FERCANA NË GJUHËN SHQIPE

(Eja pranë meje, Amanda Edit, Bukuresht 2016)

Nga Baki Ymeri

Rodica Fercana është anëtare e Ligës së Shkrimtarëve të Rumanisë (filiala Bistrica Nësëud). Telçiu është vendlindja e saj që ia ka kristalizuar ndjenjat e dashurisë ndaj prejardhjes, kombit dhe familjes. Është ekonomiste dhe arsimtare. Ka krijuar një kulturë të veçantë në fushën letrare, në histori, muzikë, skulpturë dhe pikturë. Përmes gërshetimit të fjalëve ka botuar 5 vëllime me poezi dhe prozë të shlurtë, 3 nga të cilat kanë përfituar çmime të rëndësishme në konkures nacionale dhe internacionale, në Skoci, Japoni dhe Norvegji (gjatë vitit 1914), kurse një vit më vonë (1915),  edhe në Konkursin Nacional të Poezisë në kuadrin e revistës “Dor de Dor” (Malli ndaj Mallit) në rrethin e Këlërashit (Rumani). Ka absolvuar Akademinë e Shkencave Ekonomike në Bukuresht dhe ka qenë profesoreshë e profilit ekonomik në Bistrica Nësëud.

Sipas kritikës letrare, poezitë e Zonjës Rodica Fercana burojnë nga zemra, në një ambient të ritakimit me vetëveten, Ato janë të buta e të thella, shëmbëllejnë me një heshtje madhështore dhe me një ceremoni të meditimit (Ioan Mititean). Lugina Sëlëucei pasurohet shpirtërisht me një penë të re, një traditë e mirë koshbukiane që paralajmëron latimin e një ndjeshmërie të vonuar (Ironim Martian). Hulliri i fjalëve mund të shëmbëllejë me një hulli kullose ku fjalët janë lule që mund të gërshetohen në kurora paralajmëruese përmes parfumit të tyre, për përmbushje përgëzimesh dhe lumturishë (Veronica Oșorheian). Autorja shkruan me një shpejtësi të natyrshme, pa fjalë që mund të krijojnë caqe të rënda, duke i ofruar lexuesit një petalë të drejtëpërdrejtë në shuplakën e hapur, atje ku shpirti bëhet i ngrohtë dhe kuptimi mahramë, duke konturuar një personazh emblematik të luftës dhe të vetëtejkalimit individual (Mariana Irimia). Rodica Fercana rivjen me vëllimin e saj të dytë si një truall këmbëngulës i gjeniut dhe shpirtit rumun. Me një natyrë të ndjeshme, poetja troket me fuqi në „Portat e mendimit” dhe realizon shëtitje me mëndjehollosi në fushën e pafund të traditave stërgjyshore nga fshati i fëmijërisë. Janë poezi që emocionojnë dhe të joshin. (Ioan Mititean).

 

GÂNDURILE MELE

 

Gândurile mele:

Aripi de fluturi

Ce se zbat între ele

Sub boarea de vânturi.

 

Îşi caută netedul drum

Să-şi înşiruie chemarea

Şi târziu, doar acum

Se statornicesc

Privind zarea.

 

MENDIMET E MIA

 

Mendimet e mia:

Flatra fluturash

Që përpëliten mes tyre

Nën puhinë e erërave.

 

E kërkojnë rrugën e rrafshtë

Ta shtrojnë ftesën

Dhe vonë, vetëm tani

Vendqëndrojnë

Duke shikuar horizontin.

 

LA PORŢILE GÂNDULUI

 

La porţile gândului e-o mare de zbucium

Din care face paşi devenirea noastră...

 

La porţile gândului e-o mare de lumină

Ce irizează vrerea din noi...

 

La porţile gândului e-o mare de iubire

Din care VIAŢA îşi trage seva...

 

Iar la porţile sufletului

E-o mare de credinţă

Ce-l îndreaptă spre mântuire...

 

NË PORTAT E MENDIMIT

 

Në portat e mendimit është një buçitje e madhe

Nga e cila hapëron përbërja jonë...

 

Në portat e mendimit është një dritë e madhe

Që rezaton dashurinë tonë...

 

Në portat e mendimit është një dashuri e madhe

Nga e cila JETA e nxjerr lëngun...

 

Kurse në portat e shpirtit

Është një besim i madh

Që e drejton drejt shëlbimit...

 

  PIERD...

 

Mă pierd

în valuri de îndoieli

aşa cum mă pierdeam odată

în ochii tăi

când credeam

vorbele-ţi de alint

pierdute acum şi ele

pe aripi de vânt.

 

PO DEGDISEM…

 

Po degdisem

Në valet e dyshimit

Ashtu siç degdisesha dikurë

Në sytë e tu

Kur mendoja

Fjalët tua përkëdhelëse

Të humbura tashmë dhe ato

Mbi flatrat e erës

 

AM VRUT SĂ ZBOR!

 

Am vrut să zbor

Deasupra timpului

Dar,parşivul mă ţinea strâns

De pulpana neputinţei.

Atunci,am vrut să urc

Pe scara curcubeului

Dar şi el,

Chiar de jos,mi-a prins

Baierele fiinţei

 

Ca să rămân

Doar om obişnuit:

Să iubesc şi să fiu iubit!

 

DESHA TË FLUTUROJ

 

Desha të fluturoj

Përsipër kohës

Por, e poshtra më shtrëngonte

Për pulpën e pamundësisë.

Atëherë, desha të ngjitem

Në shkallën e ylberit

Por edhe ai,

Që nga poshtë, m’i kapi

Barierat e qenjes.

 

Që të mbetem

Vetëm njeri i rëndomtë:

Të dua dhe të jem i dashur!

 

.ÎNTRE NOI


Între noi, agățată stabil
E puntea kilometrilor de cuvinte
Nerostite, din orgoliu febril.

Între noi, săptămâni de ne-mpliniri,
Doar pozele cândva făcute
Mai umezesc genele, cu amintiri.

Între noi, grimase de tristeți,
Iar vina nu-și recunoaște stăpânul
Și-n ricoșeuri se tot lovește de piepți.

Între noi, o palmă se va-ntinde
De iarbă crescută între ani
Din adâncuri de tăceri stupide!

 

MES NESH

 

Mes nesh, me stabilitet të lëvarur

Është ura e kilometrave të fjalëve

Të pashprehura, javë mospërmbushjesh,

Vetëm fotografitë e dikurshme

I zbusin qepallat, me kujtime.

 

Mes nesh, fragmente trishtimesh,

Kurse faji s’e njeh pronarin

E duke u kthyer përplaset për krahërori.

 

Mes nesh, një shuplakë do të shtrihet

Për kullosën e rritur mes viteve

Nga thellësitë e heshtjeve të çudtishme!

 

FOȘNETUL PĂDURII

 

Cât de aproape eşti pădure

De ochii mei iscoditori.

Te simt în adânc de fire

După ploile din nori:

Cum îţi zbaţi frunzişul

Când vântul te sărută ,

Ca fecioara ce ascunde surâsul

Când de cel drag este cerută.

 

FËSHFËRIMA E PYLLIT

 

Sa afër syve të mi vëzhgues

Je ti, o pylli im i bekuar.

Të ndjej n’thellësi të natyrës

Pas shirave të reve:

Si e përpëlit gjethishten

Kur era po të puth,

Si virgjëresha që fsheh buzëqeshjen

Kur ia kërkon dashnori i saj.

 

PERPETUUM

 

Mă arunc asupra timpului

Să-l ţin pe loc,

Dar parşivul îşi ţese drumul lui

Nestând deloc!

 

PERPETUUM

 

Po hidhem përsipër kohës

Që ta mbaj në vend,

Por përtaci e pret rrugën e tij

Duke të lënë pa mend!

 

CARTEA VIEȚII

 

Viaţa fiecăruia e-o carte

La care titlul doar se vede

Scris cu litere măreţe

Ori unul ce abia se întrevede.

 

Răsfoindu-le , te-aştepţi

La concordanţă-n prezentare ,

Nu rareori, la fabuloasele găseşti

Micimea sufletească, ca atare.

 

La cel citit cu ochelari ,

Adesea calităţile  abundă

Şi nu toţi percep cât sunt de mari

Înscrise-n foi ce se perindă.

 

LIBRI I JETËS

 

Jeta e çdokujt është një libër

Te i cili vetëm titulli shihet

I shkruar me germa të mëdha

Apo një që sa po ndërshihet.

 

Duke e shfletuar atë, pret

Të pajtohesh me prezantimin,

Jo rrallëherë, në fabulla takohesh

Me kopraci shpirtërore.

 

Në librin e lexuar me syza,

Shpesh vërshojnë cilësitë

Dhe jo të gjithë e kuptojnë

Sa të mëdha janë faqet e tij.

 

 

BIOBIBLIOGRAFIE

 

Rodica Fercana este telceancă, membră ASTRA  (Năsăud) și a Ligii Scriitorilor (filiala Năsăud). Telciu este leagănul care i-a cristalizat sentimentele de dragoste faţă de obârşie, de neam şi credinţa lui, de neasemuitele plaiuri, de familie.        Năsăudul este cărămida care a stat la baza edificării profesiei de economist şi dascăl. Şcoala năsăudeană a propulsat-o spre o profesie universitară, dar i-a creat şi cadrul asimilării unei culturi în domeniul literar, istoric, în muzică, sculptură–pictură, de întindere mai mare faţă de a altor colegi de facultate de atunci. Bistrița este creuzetul în care mereu a plămădit ceva: i-a plămădit speranţele şi preocupările pentru instruirea adolescenţilor în profil economic, chiar şi în matematici de gimnaziu, dar şi de educare a lor. Este creuzetul în care a frământat sentimentele familiale astfel că din mâinile sale a ieşit o pâine coaptă, bine crescută (fiica orfană a soţului, de la 6 ani, timp de 20 de ani). Este creuzetul în care a împletit cuvintele cu sufletul şi a scos 5 volumaşe de poezii şi proză scurtă şi care spre surprinderea şi bucuria ei totodată, 3 au fost premiate la concursuri internaţionale de literatură din Scoția, Japonia și Norvegia în anul 2014, iar în 2015 proza premiată în Norvegia a primit Premiul I la Concursul Național de Poezie, Proză, Reportaj... al revistei „Dor de Dor ” (jud. Călărași). A absolvit ASE la București și a fost profesoară la clase de profil economic în Bistrița.(Vota: 9 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora