E shtune, 26.11.2022, 07:16 PM (GMT)

Kulturë

Kristaq Turtulli: Nëse...

E enjte, 23.06.2016, 06:20 PM


Kristaq Turtulli

 

Nëse...

 

Nëse dëgjon nanurisjen e lashtë, të ujërave të qeta,

Llapashitjen e butë të lopatave.

Përplasjen e krahëve të zogjve shtegtarë,

Këngën e zvargur të peshkatarëve...

Ajsbergun që lundron ngadalë dhe është në shkrirje,

Ndjen në koçka mjegullën e përhimë.

Dhe përsipër si medaljon një hënë të zbehtë.

Thuaj pa ndrojtje: dëgjoj dhe përjetoj më shumë nga ç' janë....

Por s’di sa larg gjendet bulëza e parë e pavdekësisë...

Po ti, më lër të mbyll sytë dhe thuaj i dua shumë.

Mua kete moment më miklon yti gji,

Atje të çlodhem dhe sisë te pi...

Sepse kudo je ti...(Vota: 2 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora