E shtune, 28.01.2023, 01:43 PM (GMT)

Shtesë » Lajme

Greqia tronditet nga Dosja Çame

E hene, 06.06.2016, 05:08 PM


Greqia tronditet nga „Dosja Çame, mbi gjenocidin grek mi çamët etnik“ e dorëzuar në Hagë, nga Shoqata Demokratike „Çamëria“ në Hollandë, më 11 shkurt, 2016, nga kryetari i saj, z. Festim Lato. Dosja e dorëzuar në tre gjuhë, anglisht, gjermanisht, frengjisht, dhe  përshkruan gjenocidin grek mbi çamët, prej vitit i 1913 deri në vitin 1945. Greqia së shpejti duhet të përballet për gjenocidin grek mbi çamët etnik, thekson kryetari i Shoqatës Demokratike „Çamëria“ në Hollandë, z. Festim Lato. Festim Lato thekson s´e miratimi i Rezolutës në Parlemntin Gjerman për Gjenocidin e Turqisë mbi Armenët, hap udhë edhe për Gjenocidin grek mbi çamët e etnik. Unë kujtoj shprehet Lato, se Ministri i Jashtëm Grek, Kotzias, duhet të jetë më serioz, dhe ta heq të ashtuquajturin Ligj të Luftës për Shqipërinë, dhe çamët e ndjekur të kthehen në tokën e tyre dhe të shpërblehen.

Këshilli Ndërkombëtar i Çamërisë, Dortmund(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora