E shtune, 25.03.2023, 11:40 AM (GMT)

Kulturë

Xharra: Marrëzia serbe në falsifikimet e historisë

E enjte, 02.06.2016, 07:11 PM


Marrëzia serbe në falsifikimet e historisë

Nga Fahri Xharra

Rishtas  “Përpara votimit, presidenti i Federatës Serbe të Futbollit Tomislav Karadzic i kërkoi Kongresit që të refuzonte aplikimin e Kosovës për anëtarësim, me pretendimin se ishte një çështje politike që po interferonte në çështje sportive. “Ky është një propozim politik dhe aspak në kuadër të futbollit. Do të krijonte tension në rrajon duke hapur “kutinë e Pandoras” përmes Europës. Futbolli nuk duhet të kalojë vijën delikate të ndryshimit të kufijve të ndonjë shteti. Pranimi i të vetë deklaruarës republikë e Kosovës do të shënonte kapërcimin e kësaj vije”, deklaroi presidenti i Federatës Serbe të Futbollit.”

Asgjë e re nga arsenali i shpifjeve dhe falsifikimeve serbe për shqiptarët , historinë dhe ardhmërinë tonë . Tipike serbe !

Më vjen shumë keq për të parët tonë që  në momente kritike për kombin ishin të pa përkrahur nga askush në mbrojtje të vetvetes. Edhe ato pak zëra që i kundërshtonin qëllimet gllabëruese të fqinjve , ishin me zë të shterur  sepse jehona e shpifjeve dhe shtrembërimeve serbe ishte shumë e madhe . Aty ku llogarisnim , ishte shpresë shterpë .

Neve  , kohë pas kohe na duhet një këndellje shpirtërore që të dimë se çka është folur , shkruar dhe gënjyer për ne. Jo të ngjallim urrejtje por të rilindë vetëdijesimi kombëtar sepse valët e antenave anti shqiptare nga të gjitha anët, pa kurrfarë pengese zhurmimi ( nga institucionet )  na sjellin shpërlaje truri e që shpesh kanë sukses në “humbjen  “ e  ndërgjegjes  dhe krenarisë kombëtare.

Ishte fillimi i shekullit të 20-të  dhe neve nuk na hapeshin sytë , sigurisht që pas një letargjie 500 vjeçare është vështirë të ballafaqohesh me dritën. Mu atëherë ,   serbët  në mënyrën më perfide,të pa besë dhe shumë  me  pasoja fatale  për ne e vazhduan ( bile edhe rriten ) propagandën e tyre antishqiptare në të gjithë Europën ; në të gjitha gjuhët  e Europës  dhe në çdo cep të saj.

E kërkova dhe e gjeta   se çka shkruanin serbët për ne , në fillimet e viteve 1900 ; momente kur duhej të shkëputemi nga perandoria 500 vjeçare e robërisë sonë  .

E dini ju që sipas serbëve” shqiptarët kishin vërshuar nga Shqipëria dhe  “Kosova serbe “ me serbë të fesë katolike dhe ortodokse me  ndihmën e turkut ishin albanizuar ?

Këtë na e thonë neve dhe ia thoshin Europes . Kush ? serbët pra  !

  Muhamedaniizimi  i serbëve katolik në Kosovë dhe serbëve ortodoks të Kosovës dhe alabanizimi i tyre “ (http://www.rastko.rs/kosovo/istorija/o_arnautima_c.html ) . Ka shumë për të lexuar për këto shpifje , shtrembërime , mohime dhe pisllëqe serbe.

Që kur serbët ishin të fesë katolike dhe si  e mohojnë që Kosova ishte me shqiptarë

ortodoksë  ? Qe te dy këto insinuate janë të pa baza ; janë vetëm ëndrra serbe.

Serbët me qëllim nuk e përmendin ; cilët , kishin shkolla ne gjuhën amtare ? Ne apo ata ?

(Тако ce радило у XVI веку. После тога бива мухамеданизирање мушкараца, да ce спасу уопште свих харача и намета. И то ce мухамеданизирање не врши само по појединим породицама него читава села и жупе прелазе у мухамеданство, али опет само мушкарци који су обавезни плаћати харач. За ово имамо доказа у подацима о Србима католичке вере са првог и другог појаса према правој Арбанији, на којима у XVIII веку влада арнаутска обест, a у XIX веку преовлађују Арнаути мухамеданци и над Србима православне вере. Ти су подаци из год. 1650–1651 и 1671, тичу се догађаја из 1632–1640, a потичу од лица којима ce мора веровати. И они из 1650–1651 и други из 1671 говоре о истом предмету и једни друге допуњују. )

Pra serbët kaluan me dhunë ne islam dhe për të shpetuar kokën “ u bënë “

shqiptar ????

Për të mos iu rënduar që të lexoni paradokset serbe ,  po e ceku vetëm në gjuhën e tyra se çka ata shkruanin  (viti  1903 )” Још је интересантнији извештај фра Бернардина, католичког пароха у скопској Црној Гори. Овај наводи сва главнија места и број католичких душа у њима, али су најинтересантнији наводи о Трепчи под Копаоником, о Раковици и о неким селима у раковичкој околини. Од приличног броја католика у Трепчи, услед тешких намета турских пре 30 година, један je део отишао одатле, други ce део мухамеданизирао, a остало je свега 10 кућа са 70 католичких душа.[32] За Ђаковицу вели да je 35 год. пре тога имала 80 кућа са 600 католичких душа, a он je нашао само 1 кућу са 6 душа католичких; све остало прешло je у мухамеданство да избегне намете.[33] Од тога интересантнија су неколико села из околине Ђаковице, у којима je нашао тек по којега човека a доста жена у католичкој вери. У селу Летањи нашао je 250 душа женског рода у католичкој вери, a људи врло мало, јер су ce остали мухамеданизирали пре 26 година; у Шиђиту (Segeci) нашао je само 14 жена католичке вере и ниједног човека, јер су ce мухамеданизирали пре 20 година; a у жупи Насари (Nassi и Nassari), у којој je npe 28 година било много католика, нашао je 300 жена и врло мало људи католичке вере.[34] Узрок напуштању католичке вере и прелазу у мухамеда

E shihni pra , se si   “serbët katolik dhe ortodoks “ u shndërruan me ndihmën  turkut në shqiptar ?  Athua se çka na thonë të mashtruarit turkofil pas këtij shkrimi ?(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora