E marte, 28.01.2020, 06:51 AM (GMT)

Komente

Gëzim Llojdia: Rusia, a ka fituar në Siri?

E marte, 22.03.2016, 07:22 PM


"Rusia  a ka fituar në Siri?”

Nga Gëzim Llojdia

1.

Të dhënat e frikshme,  se çfarë ngjau pas 5 viteve luftë në Siri i  tregon me shifra Umberto Del Boca ,ai shkruan se në pesë vitet e fundit pothuajse gjysma e popullsisë siriane ka qenë  e detyruar të largohet nga shtëpitë e tyre, është llogaritur se 13 milionë e 500 mijë sirianë janë krejtësisht të varur nga ndihmat humanitare për mbijetesën e tyre.Një raport i ri nga Komisioni i OKB-së Hetimeve akuzoi qeverinë siriane për  krime të luftës dhe shkatërrimin e qëllimshëm të infrastrukturës shëndetësore të vendit të tyre.Fluksi i refugjatëve ka destabilizuar edhe rajonin edhe më gjerë tash Evropa është përpara një krize. Në Liban, një e katërta e popullsisë është e përbërë nga refugjatët sirianë. Në Jordani, qyteti i katërt më i madh është  vetëm një kamp refugjatësh sirian. Turqia ka më shumë se 2 milionë refugjatë në kampet e refugjatëve. 10% të totalit të refugjatëve sirianë janë përpjekur aventurë në Evropë.Numri i vlerësimeve të vdekurit janë të frikshme, fillojmë nga 250 mijë deri në 470 mijë, kryesisht civilë.

2.

Mediumet e sotme  italiane,shkruajnë se:Rusia ka fituar në Siri,pas 5 vjetëve luftë  dhe njëzet  jave ndërhyrja ushtarake ruse në Siri përfundimi pas këtij armëpushimi është:Siria ka fituar pozicionin rus. Ja edhe arsyet e shpallura nga disa analiza:Së pari, askush nuk thotë se Assad do të jetë i përjashtuar ose më shumë  të dalë nga  Damasku. Që do të thotë se të gjithë tashmë e kanë njohur se Republika Arabe e Sirisë e mbështetur nga Rusia e cila ka  neveritur me sukses sulmin e koalicionit madhe  për të përmbysur Assadin. Së dyti, Rusia ka detyruar Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara dhe SHBA të pranojë se shumica e atyre që sot janë duke luftuar Assadin janë terroristë. Së treti, çdo gjë, që Erdogan  përpiqet të bëjë, tani ka shenja të qarta se as NATO dhe as BE-ja dhe edhe më aq pak komanda e ushtrisë turke duan një luftë me Rusinë. Dhe kjo do të thotë se Erdogan ka humbur bastin e tij dhe politikën e tij  në Siri . Së katërti: të gjitha kërcënimet që të imponojnë një zonë ndalim-fluturimi kanë qenë të pavlefshme nga një marrëveshje e cila në thelb thotë se kushdo që nuk respekton armëpushimin është një objektiv legjitim i veprimeve ushtarake.Së pesti, SHBA duhej të pranonte poshtërimin e të qenit tu  nënshtrohet kushteve të vendosura nga Rusia për të marrë një armëpushim. Së gjashti: dikush ende kujton retorikën për  Sirinë dhe Rusinë? Pozita e  saj ishte e qartë: Assad duhet të shkojnë dhe ata që e mbështesin duhen "ndëshkuar". Edhe pas fillimit  ushtarak ruse, SHBA nuk pranoi të thotë se ku rusët ishin "terroristë të mirë" dhe ku "terroristët e keq." Tani amerikanët kanë rënë dakord për të punuar me rusët në një hartë të Sirisë, që tregon vendet për ata që marrin pjesë në armëpushim, dhe ata që nuk marrin pjesë në të. Me fjalë të tjera, Shtetet e Bashkuara tani duhet të ndajnë me Rusinë gjitha informatat e  refuzuar më parë, dhe për të punuar çdo ditë së bashku.Shtatë: Rusia ka pothuajse kooptuar e ashtuquajtura "Ushtria e Lirë Siriane". Si? Në thelb janë detyruar të gjitha fraksionet në Siri për të zgjedhur në mes të një prej dy statusit të mundshëm: atë të "terrorist" , ose të jenë pjesëmarrës në procesin politik të projektuar tërësisht nga Rusia. Rusët tani ka të hapur një "Qendër për armëpushim" në Khmenin bazën ajrore në afërsi të Latakia, e cila "ofrojnë ndihmë" për të gjitha palët në armëpushimit.Kjo është kryesisht një fitore diplomatike, ruse, bërë e mundur nga fitorja ushtarake ruse. Një kontigjent i vogël ushtarak rus ka neutralizuar kryesisht planet e një perandorie të tërë botës. Tashmë i vetëm, ky është një rezultat të mahnitshëm.

Fituesit e tjera të mëdha këtu: janë kurdët të cilët, sipas zyrtarëve britanikë, duket për të koordinuar operacionet e tyre ushtarake me ushtrinë siriane dhe Forcave ajrore Ruse, dhe madje mund të shohim realizuar ëndrrën e bashkimit me rajonet Irakut dhe Kurdistanit sirian. Dhe pastaj sauditët. Të cilat ata janë të zemëruar deri në pikën e bërë kërcënime të maskuara shumë pak në lidhje me përdorimin e armëve bërthamore kundër kundërshtarëve të tyre? Ora tani është në anën e rusëve dhe sirianëve. Çdo ditë që kalon grupi i Rusisë në Siri rritet më t fuqishëm, pasi ato bëhen Forcat e Armatosura siriane.

Gazetari Gëynne Dyer,  në një opinion të përshtatur për mediumet italiane thotë:Është e lehtë për të përcaktuar strategjinë amerikane në Siri, edhe pse kjo është më shumë një listë dëshirash se sa një strategji e vërtetë. Kjo është për të "përmban" grupin e tmerrshme islamik shtetëror që tashmë kontrollon  pjesën lindore Siri dhe perëndimore  të Irakut, përveç për të përmbysur diktaturën brutale të Bashar al Assad dhe zëvendësuar atë me forcat rebele "të moderuara".

Ajo ka qenë tashmë që kur forcat ajrore ruse filluan bombardimin e dy forcave ,çdo bombë ruse ra në forcat xhihadiste.Tani trupat qeveritare kanë gjetur pak ' vend, por ato nuk janë në gjendje për të rimarrë të gjithë Sirinë. Pastaj çfarë do të ndodhë?Strategjia ruse nuk mund të  ketë synuar bashkimin e Sirisë nën Assad.As Irani dhe as Rusia nuk i donte xhihadistët që morën kontrollin e gjithë Sirisë. Grupi dominuese në '' ushtria e pushtimit ", që ka marrë kontrollin e Sirisë veriperëndimore është Fronti Al-Nusra, një grup  i Shtetit Islamik nga e cila u nda në vitin 2013. Al-Nusra   nuk është forcë e" moderuar "është dega sirian e Al Kaedës.Në qoftë se Assad do të bjerë, shteti Islamik dhe Fronti Al-Nusra do të përfundojnë kontrollin e të gjithë Sirisë: ishte ndërhyrja ruse  e aviacionit në mbështetje të ushtrisë siriane. Por goditjet ajrore nuk janë një strategji, janë një zgjidhje e përkohshme.(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT