E premte, 03.07.2020, 06:23 PM (GMT+1)

Komente

Afrim Caka: Terrori i zi i Ridvan Qazimit

E hene, 14.03.2016, 08:59 PM


TERRORI I ZI I RIDVAN QAZIMIT PRODHOI MUHAXHERIN MONSTRUOZ

Nga Afrim Caka

Tradhtia e tij vazhdon hapur edhe sot.

Çoroditja shqiptare s’kishte fund. Nga qindra pyetjet e dyshimet ishin disa që i zotëronin: përse jemi kështu? Përse kemi kaq shumë spiuna e tradhtarë. Ku qëndron faji? Te hoxhallarët apo te xhëmati? Të dyja bashkë? A e di ku milet se çdo të thotë për një komb që ka keqkuptim me vetveten. Shenjat e kësaj sëmundje janë vënë re pesë shekuj më parë, ndoshta më herët. Sëmundja e rëndë e Zekirja Qazimit nuk është i panjohurb ndër serbë e turqë…!

Shteti ynë halabak, heshtë! I burgosë dhe bën teatër!

Ç’bën kjo qeveri! Si mund të rrijë duarkryq, e marrtë dreqi!

Është nje zanat i njohur dhe i vjetër, tashmë… e bënë këtë popull kaq të zhveshur nga krenaria…

Kam drojë se në këtë braktisje çmitizuesitë hoxhallarë e imamë luajnë një rol tepër të mbrapshtë e antikombëtar, këta janë turpi dhe faqja e zezë për moralin e këtij populli… Në orët e liga, tradhtarët kanë ditur gjithmonë të bëhen grusht, kurse ne jo. Edhe pse gjithçka që bënë ky njeri është: kthimi i tërë xhëmatit në një çmendi. Shkurt, një popull i lindur për robëri. Spikama e vjetër, ajo që vite me radhë e kishte turbulluar mendimin e xhëmatit, gjak prishurve shqiptar, po shfaqej përseri. Ishte ajo spikamë treshe: Turqi, Greqi, Serbi, në mjegullën e së cilës vazhdonin të ngatrroheshin bijtë e Dardanis.

Unë nuk jam kundra religjioneve, por jam kundër besimit këtij antishqiptari. Megjithëse, predikimi i tij në minaret e xhamive kishte përseritur këtë thirrje të dytë. Me zërin e tij zvargur, këtu është turqi? Rimuhuesi “shqiptar” në Gjilan lëshoi rrufetë kërcnuese kundër shqiptarëve, e tha shprehimisht mendimin se pas një bashkëjetese aq të gjatë, shqiptarët musliman nuk mund t’ia kthenin shpinën Turqis dhe as Serbis. Dardania të digjet flakë, pikrishtë nga këto rrufe.

Ulërima e çmendur e Ridvan Qazimit vazhdonë me këto fjalë që përbënë një ironi therëse. I egërsuar përse? Nga cili arkiv i fshehtë ka dalur ky kasnec, ky bir bushtre e spiun, ç’është ky kasnec i ri, ç’portret ka, ç’moral dhe ç’kumtë e ç’zi ka brenda tij. Mbani në mendje ky kontaminim helmues mund të hiqët vetëm me rrebelime demokratike. Jo rebelë kundër kombit apo shtetit, por rebel kundër kësaj forme fundamentaliste....

Në të vërtetë, shkrimi im s’është për t’u çmuar. Më keq se titullu vetë, është krahasimi i Zekirja Qazimit si djalli vetë (personazh qendror i këtij shkrimi).

Gjendja e sotme kombëtare akuzon jo vetëm ata që e kanë krijuar, por edhe ata qeveritar që e kanë toleruar atë. Akuzon historikisht për komoditetin dhe konformimin tonë politik për avazin e vjetër të mashtrimit, mbjelljes së frikës dhe të dyshimit në vetveten e tyre, për brezat e humbur dhe skllavërimin moral e shpirtëror të shqiptarëve. E kështu me radhë, friksimi, terrori, këputje kokash, së fundi, gjenocidi i ardhshëm jepen si veprime ose plane të kundërshtarit të Qazimit…

Dardania është gjaku që nuk falet…? Ky është thelbi i këtij shkrimi. Dhe ky si thelb dikton qëndrimin tim si një gjakovar dhe mëkatar! Ndërkaq, siç ndodh shpesh me ne, kur ajo fshihet është më e pranishme se gjithçka tjetër, fataliteti është i pranishëm më fort se kurrë në jetën tonë të fetare e politike, jo vetëm në Dardani, por edhe në trojet tjera shqiptare.

Njerëzit, si Qazimi, për të cilin karakteristike është nënshtrimi, servilizmi dhe përulja. E njohëm këtë njeri, një mut muti e gjak prishur, po ta fusësh në sitën e psikoanalitike, që në përfundimet e para mbërrin frika e çorientuare tij duke e plotësuar urdhërin e dikujte. Për shembull, njerëzit si ky që kanë zakone të pakëndshme, të themi spiunojnë ose e futë fytyrën në çdo qenef e të gërmojë me hundë, e nuk e dinë se me këto gërmime ky e zbulon karakterin e tij të poshtër. Ky është njeriu, i cili merrë kënaqësi për t’u nënshtruar të tjerëve.

Nuk ka sy më vigjilent mbi krijimtarinë fetare fundamentale sesa ai i Zekirja Qazimit cili i pret biletat e fatit për xhëmatin barktharë. Fatkeqësia është që ky nuk ka ndonjë nivel kulturor të thellë dhe është malepsur në një trajtë të skajshme me koncepte Iraniane, Afganistane e Pakistaneze në lutjet fetare. Ky është i stamposur nga Tërnava, Krasniqi, Mazllumi, Sadullah Bajrami, Fuad Ramiqi, Gëzim Këlmendi, Enes Goga, Irfan Salihu që kërkojnë për Dardanin modele kulturore të përafërta, duke dalë tek Irani, Pakistani e Avganistani... Është pakashumë, e njejta skemë veprimi si me shokët e Lavdimit. Që, vrasin e presin koka njerëzish...

Cila është e vërteta? I dashuruar pas kudrave plaka me anë të mesazheve. Qazimi, vë në lëvizje celularin e tij dhe në një turrë të egër të gjithë ingranazhin mashtrues kriminal të ISISIT, nga sigurimet deri te këshillat Tërnavës, organizatat e rinis islame, e gjithkund. Ka edhe zëra që e mbrojnë këtë zuzar. A mund të përfytyrohet që midis shqiptarëve të mos ketë të tilla ulërima? Gjer na atë pikë, edhe Qazimi dhe hoxhallarët tjerë u gëzuan për dinakritë e reja të këtij spiuni turk, që ta shpejtonte prerazi shkatrrimin e pushtetit, kulturës dhe të historisë kombëtare që po na rrëshqetë në menyrë të parakohshme nga duartë tona. Atëherë, ç’të bëjnë shqiptarët? Të mos përmendin më Dardanin, meqenëse emir i saj i zgjonë djajtë serbe e turko-arab.

Për këtë arsye, Qaznimi i biri kudres fillojë të veprojë, me të gjitha llojet e strukturave antishqiptare, qofshin ato turko-arabe apo serbe... Për të gjitha këto, askush nga këta imam e hoxhallar nuk kanë dhënë llogari. Mos vallë, imamët e hoxhallarët “shqiptar” duhet të nisin ulërimat se muslimanizmi ua pakësoj gropat, tradhtitë e spiunazhet e tyre...?

Mirpo, pikrisht nxirja e fetyrave të tyre edhe më e zezonës i ka bërë të padurueshëm në pritje. Historia e tyre mjekërzinj tregon se në asnjë vend të Botës nuk ka ndodhur kurrë që shqiptarët Katolik, Skënderbeu e Nëna Terese të mos menjanohen nga dënimi i së keqës. Sa për sjelljet e këtij hoxhe prej tradhtari i pazëvëndësueshëm në llojin e tij se një gjë e tillë e ka damtuar kombin, flamurin, gjuhën, historinë dhe kulturën tonë, kjo s’është veçse një përligjeje e mjerë e një alibie turko-arabe. Krimi dhe dënimi i tij kanë qenë motive të parapëlqyera të krenajave afroaziatike, që nga krimet mesjetare të ISISIT deri te ferri i Dantes.

Përshembull, flakrimi i një Tyrbeje, që ishte ndërtuar shumë shekuj më aparë në Pejë. Merret me mend që faji i hidhet shqiptarëve, ndonëse që tutje se ngjan me provokacionet e MJEKËRZINJVE, provokacion tipik serb!

Ky far Zekirja Qazimi ngutet të bëjë një deklaratë.

“Po goditet populli muslimanë në gjënë e tij më të shtrenjte: Turben!”. Është pikrisht në stilin e tij që kërkonë Beogradi, tërheqje vëmendje nga krimet e lemerishme që zbulohen çdo ditë e më shumë, të kryeara nga ISIS në Siri. Theksim nisjen e një lufte fetare në Dardani, në mes muslimanëve dhe të krishterëve shqiptarë. Përpjekje për të ndjellë simpatinë e terrorizmit islam në Dardani kundër “katolikëve shqiptarë”. Në rast se shpërthimin e ka sajuar ndonjë shqiptar si Zekirja Qazimi, gjë që nuk përjashtohet, ky far gjak prishuri i bënë një shërbim të madh regjimit serb. Në qoftëse se nuk është spiun i tij dhe ka marrë urdhër ta bëjë… Këtë topi se luan…?(Vota: 5 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora