E marte, 26.01.2021, 05:59 AM (GMT)

Lajme

Promovohet “Ëndrra e madhe” e Gani Mehmetajt

E marte, 02.02.2016, 08:33 PM


Të premten me 5 shkurt në Bibliotekën Kombëtare të Kosovës

Do të promovohet libri “Ëndrra e madhe” e Gani Mehmetajt

Të premten me 5 shkurt 2016, në orën 12.00, në Bibliotekën Kombëtare të Kosovës, do të promovohet libri më i ri i Gani Mehmetaj “Ëndrra e madhe, fletë të shkëputura ditari me portretin e Rugovës në dritëhijen e ngjarjeve dramatike 1981-2006”.

Publicisti dhe shkrimtari Mehmetaj në këtë libër kujtimesh ka përshirë ngjarjet më dramatike tridhjetë vjeçare, duke u përqendruar në kthesat historike dhe personalitetet të cilat e shënuan pjesën e fundit të shekullit XX dhe fillimin e shekullit 21.

Libri nis me kërcënimin (1979) që ua bëri politikanëve të Kosovës në Prishtinë, Josip Brozi, ish- kryetar i Jugosllavisë, duke i paralajmëruar për masat që do të merreshin ndaj atyre që “po bëjnë presion kundër serbëve”. Vazhdon me arrestimet e vitit 1979, ndërsa përqendrohet në demonstratat e vitit 1981. Këtu nis fillimi i fundit të Jugosllavisë, por me mëdyshjet e përhershme: a duhej që shqiptarët ta merrnin barrën e rëndë të shkatërrimit të Jugosllavisë.

Vitet e tetëdhjetë, sidomos shuarja e autonomisë dhe fillimi i konsolidimit të shqiptarëve me institucionet e tyre dhe me jetën politike, kulturore e publike, analizohet me një përkushtim të veçantë.  Ngjarjet dramatike në Kosovë, masakra e Reçakut, takimi i Rambujesë,  bombardimet e NATO-s, çlirimi  i vendit nga trupat angleze, amerikane e gjermane, ndriçohet nga një prizëm i veçantë. Vrasjeve politike, krimit të organizuar e shëmtive të pasluftës libri “Ëndrra e madhe” u jep hapësirë të konsiderueshëm.

Për librin do të referon Dr. Femi Cakolli. Debati është i hapur.

Shtëpia botuese Dardania press.

Tel. 044 454 994(Vota: 4 . Mesatare: 3.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora