E shtune, 04.02.2023, 04:39 PM (GMT)

Kulturë

Daniel Gazulli: Në udhëtim

E hene, 09.11.2015, 08:56 PM


Nga Fritz RADOVANI:

 

TRI  VJETË  DREJTË  PAFUNDSISË !

 

Kështu të njoha!

Nuk dij se ke ndryshue!

Gjithnjë kur të kujtoj...

Më duket se më thue:

“Jam në udhëtim!..”

Poezia Yte më ban me t’ “Besue”...

O Miku im...

 

NGA DANIEL GAZULLI:

 

NË UDHËTIM

 

Në udhëtimin tim,

sovran i një shpirti të çliruem nga prangat,

që shpesh të venë urrejtja dhe smira,

u përpoqa t’i jepja kuptim jetës,

ndërsa lodhesha në shkronja të pjerrta librash të vjetër,

apo përpiqesha të deshifroja vështrimin shpërfillës të yjeve

në shoqninë e një heshtjes që gdhente dhimbjen mbrenda meje;

mendimet treteshin deri atje përtej ku nuk arrijti kurrë

syni i njeriut; rrezatimi i tyne depërtonte

tej çdo rontegeni në galaktika mjegullore

dhe gjithë bota që më rrethonte tashma ishte mbrenda meje:

drita përshkonte çdo skutë të errtë

e më davariste trishtimin.

 

Udhëtoja në detin e jetës mes dallgëve të Fatit,

që përditë më ngushtonte horizontet

e më burgoste andërrat e shkronjat m’i ndryshkte,

përkrah udhëtarësh të tjerë me frikën e së nesërmes në bebëze,

me andërrën e Lirisë në qerpik, kthye tashma në një mirazh,

që zhdukej porsa binte mbramja

dhe mbylleshim në një dhimbje memece.

 

Po kurrë nuk e humba Zotin e Shpresës e të Qetësisë

dhe vazhdova udhëtimin drejt Tij pa lutje të më dhuronte

ma shumë se orët, ditët, vitet e jetës, që bujarisht më kishte dhanë,

ndërsa i gëzohesha edhe një luleje të egër

çelë në mes rrenojave të faltores së shembun nga dora e padijes;

nuk prita si ata që çdo mëngjes

presin vejushat të dalin nga shtëpia

e pastaj përhumben në ekstazë para një gote rakie pa meze

në ajrin e ndotun nga tymi i duhanit;

udhëtimin vazhdova shtegut në mes pyllit të zhytun në mjegull,

sepse e largët nuk do të ishte drita jetëdhanëse e diellit,

që ban të drejtohet e të gjelbrojë edhe atë bimëzën që nën gur

ka kalue e mardhun dhe e zbehtë dimnin.

 

Udhëtova bashkë me shpirtin e dhimbjes e të mundimeve

në kërkim të Zotit të Shpresës e të Dritës,

që ndriçon në thellësi të qenies së secilit.

***

Shenim nga FR:  Me 12 Nandor 2012, na la një nga Figurat e Nderueme të Gazullorëve, që vetem koha, do të sjellin Vlerat e Përjetëshme të Danielit Gazullit tek brezat e rij.(Vota: 5 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora