E premte, 24.09.2021, 02:17 PM (GMT+1)

Kulturë

Liman Zogaj: Flutura nëpër furtuna

E diele, 26.07.2015, 11:33 AM


LIMAN ZOGAJ

FLUTURA NEPER FURTUNA

Nxeneses, MonaLiza Aliko

 

Monaliza,

Te Lutem shume

mos rri prane Orhides se bardhe

loti yte ,ia vret Fotosintezen e ngrire

ofshamjet po ia dridhin petalet.

Nuk e di Pse,

pse ,

Njeri gershet mu duket

si Ylberi i plaguar

ne qiellin e Durresit,

e tjetri gershet

si ai i Shote Galices

e Vrare neper beteja

e varrosur

me supe nene Gurin e Sizifit.

Ehuuu

tu paska bere pike ne zemer

edhe Ikja e GERIT ne Itali

nuk te paska ka lajmeruar,

a ,e kaloje detin

a i mundi dallget

e behet e gjalle

shoqja ime,e bankes se thyer.

Zogjet

nisen shtegetimeve

me flakra te djegura nga rrufet

Edhe neper detin e trazuar

edhe Shkretetirave me gjarpinje.

Librat

i mbetur peng mbi gur

i paske mbuluar

me flakrt e shqiponjes

te mos zbresi atje

krrokama e qyqeve te zeza.

-Do i them Gjyshes sime,

Kur te vie kendej

le te ma bie Romanin "Dimri i Madhe" te I.K

e te mos me ngrije Gjaku neper Akullnaja.

Ehuuu

edhe zogjet e Diellit

neper Furtuna.

Zonja, Agela Merkel

sa mire ia ledhatoje Floket

vaqshes qe qante,

Por,ne detin e Loteve

MonaLizen e kemi pa varke

-Nje zog me krahe te Thyer

MONALIZA(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora