E diele, 19.09.2021, 09:40 PM (GMT+1)

Kulturë

Fjalimi i Gjergj Kastriotit në Vatikan, viti 1467

E enjte, 23.07.2015, 08:54 PM


Gjendet fjalimi i Gjergj Kastriotit Skenderbeut, te mbajtur ne vitin 1467 para Papa Palit II ne Vatikan, ku fton te gjitha kombet per t'u bashkuar dhe per ta debuar pushtuesin osman nga trojet europiane. Aty ai kritikon ashper mosgatishmerine si te princeve dhe mbreterve dhe jep shembuj te vyer per t'u bashkuar dhe dale fitimtare. Fjalimin e plote lexuesit do te mund ta gejne ne librin qe do te dale se shpejti nga shtepia botuese Botart me titull ”Roli politik, ushtarak dhe nderkombetar i shtetit te Arberit” te autorit Gjon Keka.(Vota: 3 . Mesatare: 3.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora