E hene, 20.09.2021, 12:36 PM (GMT+1)

Kulturë

Dhimitër Pojanaku: Gurabija e Mihallaqkës

E merkure, 17.06.2015, 07:11 PM


Dhimitër Pojanaku

 

Gurabija e Mihallaqkës

(sonet  satirë)

 

Mihallaqkë, Mihallaqkë,

Gojëhidhura farmaqkë,

Çfarë e bëre gurabinë

Që ta dha cjapi me dhinë?

 

Se nuk ish thjesht gurabi,

Po ta vunë si hajmali,

Të largonte djall` e zi,

Bubuzhelin plot shëmti.

 

Pse se hëngre, Mihallaqkë,

Mihallaqkë, zullumqarkë.

E thërmove Mihallaqkë,

 

Me sheqer të gurabisë,

Ngjall akrepkat e shtëpisë.

Turtull-o , moj turtullaqkë,

 

Që kërthi,  ke qënë farmaqkë!(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora