E hene, 27.09.2021, 02:08 AM (GMT+1)

Kulturë

Arbër Shabanaj: Nxënësja Nuse

E diele, 14.06.2015, 08:30 AM


Arber Shabanaj

 

Nxënësja Nuse

 

Me gëzim në krahror

Në shkollë shkon kjo „qikë“

Gjith unaza gishtat në dor

Çantën përplot me kozmetikë.

 

Fytyrën e qendisur puse

E sytë me tre ngjyra

Nxënëse apo nuse

Nuk dallon nga fytyra?

 

Viti i parë, mirë kalohet

Me sjellje e me nota…

Pastaj, shumë lazdrohet, thotë:

- Shkollë, moj, unë vijë këtu për punë të kota… -

 

E çorton prindin: - Po më digjet furra -,

I përbuzë këshillat e arsimtarit,

Thotë: - Më kënaq vetëm një armatë me burra -

- Se s’kemi ne “rob” që i tuten k(.)rit - !.

 

Dhe e ndërpret shkollën,

Është e pa burrë, po nuse u bë e shkreta…

E shumë shpejt ngopet me bishtin e me njollën,

Dhe ja, tani, po pendohet tejvonë për gabimet e veta.(Vota: 209 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora