E shtune, 18.09.2021, 06:13 AM (GMT+1)

Kulturë

Gjuha më e gjatë në botë, 7 cm për Annika Irmler

E premte, 25.07.2008, 12:37 PM


Gjermanja Annika Irmler është femra me gjuhën më të gjatë në botë. Ajo ka hyrë në librin e rekordeve Gines për gjatësinë e jashtëzakonshme të gjuhës së saj, e cila arrin një gjatësi deri më 7 centimetra. “Miqtë e mi gjithmonë më kanë thënë se kam një gjuhë të pabesueshme… Një ditë do të bëjë shumë para falë saj”- thotë Annika. Ajo jeton me familjen na Hamburg dhe gjëja që ka më tepër qejf të hajë janë akulloret dhe krepat. Shoqëria zbavitet shumë në praninë e rekordmenes pasi ajo bën lojëra të veçanta me gjuhën e saj të jashtëzakonshme.


Burri me mjekrën më të gjatë në botë

Kur më vitin 1997 Shamsher Singh I rajonit të Punjab në Indi është shfaqur me mjekrën e tij të paruar në ekstremitete të gjithë mësuam se gjatësia e mjekrës së këtij njeriu arrinte deri më 183 centimetra. Ai u shpall pas kësaj si njeriu i gjallë me mjekrën më të gjatë në botë. Nuk dihet sot se çfarë ka ndodhur me të dhe me mjekrën por padyshim që mjekra sit ë Shamsherit janë të ralla dhe jo kushdo mund t’i ketë. Ndërkaq, sa për kuriozitet, mjekra më e gjatë në botë ka qenë ajo e norvegjezit Hans Langseth i cili më 1927-n kishte një mjekër që arrinte gjatësinë e 5.33 metrave. Madje mjekra e tij është prezantuar edhe në muzeun Smithsonian Institution në Uashington DC.


Gruaja me mjekrën më të gjatë në botë

Ajo quhet Vivian Vvheeler dhe është nga VVood River, Illinois në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Vivian e ka lënë mjekrën e saj të rritet që nga dita kur gruaja u përball me vdekjes e së ëmës në vitin 1990. Qimja më e gjatë e mjekrës së saj arrinte deri në 27,9 centimetra në vitin 2000. Gjatë fëmijërisë, Vivian është ndjerë ndryshe nga shoqet dhe bashkëmoshataret e saj. Babai e ka bindur vajzën që të rruhet që kur ishte në moshën 7 vjeçe. Pas martesës së saj të katërt dhe vdekjes të së ëmës, Vivian vendosi ta lërë mjekrën duke mos e ndaluar më rritjen e saj. Ajo shpesh e lidh mjekrën për të mos u penguar gjatë kohës kur ësht duke bërë punët e shtëpisë. Vivian është nëna e tre fëmijëve. Ajo është tepër e njohur në Illinois, për më tepër kur u bë bashkëpuntore e një spektakli televiziv.


Sytë më të frikshëm, dalin nga orbita 11 mm

Sytë më të frikshëm në botë, atëherë kur ajo vendos që ti nxjerrë nga orbita, i ka gruaja me ngjyrë që jeton në Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe që quhet Kim Goodman. Nga matja që i është bërë prej specialistëve të librit të rekordeve Gines në Los Angeles, Kalifroni (SHBA) më 13 qershor të vitit 1998, Kim u bë si femra më e njohur për të nxjerrë sytë nga orbita. Ajo ka vërtet talent në zhvillim e kësaj loje aspak të zakontë. Në fakt, Kim e ka fituar këtë dhunti pas momentin kur ajo aksidentalisht u godit në kokë nga një kaskë hokej dhe në atë moment, gruaja vuri re se një sy i doli jashtë orbitës më tepër sesa tjetri. Qysh atëherë Kim i lëviz sytë jashtë e brenda orbitave sipas dëshirës së saj.(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora