E shtune, 18.09.2021, 06:32 AM (GMT+1)

Kulturë

Neki Lulaj: Trup e zemër në Boletin

E enjte, 11.06.2015, 08:00 PM


TRUPIN E ZEMËR NË BOLETIN

(Kushtuar rivarrimit të heroit të Kombit Isa Boletini në 10 qershor 2015)

Nga Neki Lulaj

Në vitet si shekuj pa fjetur ishin eshtrat në ato thasë të bekuar

Hedhin shtatin hijet e gardhit kurorë për trinat me metafora

Me patkonj e thumba në këmbë veshkëmishën e praruar

Dritë myshku e zbehtë në natën që ndriton në kohëra

 

O mallkim i pritjes me misteret që dynden nga trualli i përgjakur

Luftuan stëgjyshërit e shpesh morën një pëllëmbë tokë me gurë në varre

Në cepin e atdheut Ismaili Qemali le të ligjërojë në Vlorën e bajrakut

E Isa i gjallë prek vatrën e gjakosur në kullën gurlegjendare

 

Të çmallet në prehërin e nënë Lokes mitrovicare në qiell e në tokë

Kah po sillet mokra, ky Ibër që gurgullon me dhimbje mes kodrave

Bajgora, Kosova e Boletini ofshajnë duke puthur tokën në Vlorë

E mbtërit e Londës koburen ta sjellin sa gjithë thesari i kohërave

 

Dora le t‘i varet në Vlorë, në gryka Sharri, në Kosovën e lirë

Pa u tutur nga merimangat që thurin miliona rrjeta me shpresa

Prek drurët, magjen e bukës dhe mokrat e lashtë në një mulli

Heu, sa gjatë fjeti koburja nën jastëkun e hasmit në breza.

 

Kullëgura e Boletinit ka hapur dyert e zemrës dhe krahët, frëngjitë

E paska gëzimin për ta gostitur gjeneralin e vet në Konakun e lashtë

Tingujt e këmbanave të viteve Isën e presin në konak si të ishte bir

Era gërgatëse pluhurin e dekadave të shkuara e lëpin ditë e natë.

 

Dielli hedh rrezen e paqartë e zogjtë në kaçube ngrinë zërat e cicërimën

Mokrat e mullirit e presin të zotin të mbuluar me miellin e bardhë

Virtualet le të zgjojnë nostalgjinë e pinjollëve të Boletinëve

Në vatrat e fëmijërisë nëpër vatrat e reja të ndezin zjarr.

 

Zgjaste sërish dorën e fortë të burrit , o Gjenerali me kobure

Këtu nga Boletini në këtë qershor foli Evropës, o mentar!

Mos u mbyshin kurrë në mote dyert e kësaj kulle

Mos u thaftë kujtesa për ty , si bari i korrur në livadh!

 

Sot degët e manit në themelet e kullës nxjerrin melodinë.

Po kthehet Isa Boletini në Boletin me rindezjen e ëndrrës së lirisë

Kujtim Luli Shalas Foto.

Në foto ;Dy themeluesit e shtetesisë Isa Boletini dhe Ismail Qemali

(Kurrë mos na i fshiftë harresa) Neki Lulaj(Vota: 8 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora