E hene, 27.09.2021, 02:49 AM (GMT+1)

Kulturë

Agim Gashi: Pse po tutesh Isa Mustafa

E enjte, 28.05.2015, 07:09 PM


AGIM GASHI

 

PSE PO TUTESH ISA MUSTAFA

 

Isë Mustafes iu thy kosa

N'kry t'partisë po na vajen Vjosa,

Iu thy kosa i hyni frrika

Tash si hekur na vjen Donika.

 

Kush ka ni e kush ka pa

Isa n'luftë  po hyn me gra,

Po iu qet sa mundet prita

Si e mësoi vetë  Marshall Tita.

 

Isë Mustafa thotë  u pshurra

Më ndihmoni o ju burra,

Se m'ka rrokë keq pleqnia

Jam ba si Ali Shukrija.

 

Veç me ma zgat pak pushtet

Kryetar po du me mbetë,

Mos m'i lan  grate me fitue

Se m'shkon ftyra kuku për mue.

 

Hajt bre Isë ty mos ta nin

Se ta mban SHIK-u partinë,

Të mban ty me gjithë sejmen

Që e prishe krejt këtë ven'.

 

Fryni era e bani llugë

Isë Mustafa me dy lugë,

Kah don pin e kah don han

Prej sahani në sahan.

 

Kris karrika e luhet shpata

Pse po tutesh Isë Mustafa,

Hajt se tuta asht për burra

Për ata që nrrojnë flamura.

 

28.05.2015

Diku afer selisë së LDK-së(Vota: 2 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora