E diele, 02.10.2022, 10:17 AM (GMT+1)

Kulturë

Kalosh Çeliku: Mikja ''patriotëve'' ua theu kokën

E hene, 25.05.2015, 03:21 PM


KALOSH ÇELIKU

MIKJA DI “PATRIOTËVE”

UA THEU KOKËN

 

(QEPJA E ATDHEUT NGA STRUKE

NË GUNË TË ZEZË)

 

Imzot, më vrisni mes dy shtambave me verë

Guxim, më japin për Liri, në prehërin e Mikes Di.

Gji kreshnikësh mes maleve. Fuqi për luftë

Përmes Çarshisë me dy “kashikara” raki rrushi

Në çantë mbi tavolinë. Përkarshi Skënderbeut.

Jo, si dikur Isë Boletini në Londër me dy kobure

Plumbat, e të cilit ishin patriotik: dum - dum.

 

Zogkeqin e ndjek, mu si dikur im Atë me pushkë

Pasmesnate, kur na këndon vdekje mbi Çati:

Bir, kënga e tij ndjellë kob, ndiqeni me armë

Matanë maleve të Çelëvjollcës, në errësirë!

 

Arma ime, është sot: Pena në brez me dy tyta

Rrapin ta marr nën sjetull, e të dalim kaçakë malit!

Gëlasa politike para kamerave televizive

Dudumët na hedhin për të ardhë në pushtet!

 

Luftë në Bit-Pazar nuk bëhet me gota çai rusi

E, as me këmbët dhe trutë nateditë në legen.

Vera, kur rrjedhë lumë në Baba-Tomor.  Drini

Lumëbardhë e i Zi, maleve arnojnë Atdheun:

Strukes ia qepin mëngët. E bëjnë gunë për Dimër

Zogkeqi me gëlasa, ende na këndon mbi Çati.

 

Imzot, e pi gjakun e Isu Krishtit (Azreti Isait)?!

Lotët e Shën Mërisë Virgjër (Azreti Fatimes)

Punemadhe. Nesër, do ta shuaj zjarrin e Ferrit…

 

 

(HOJDODOLJA*)

 

Hojdodolja, më troket te porta. Këmbën e ka me miell

Krah më krah e hap derën e Shtëpisë:

E pres këmbëkryq te pragu i derës.

Dhe, më ulet  mysafire si “mike” në sofër.

Truproje i ka marrë me veti: Dudumin

Skizofrenin. Dhe, Hoxhën e Allahut.

 

Babai e di, do ta priste me bukë e kripë

E, unë Poeti: me një libër-poezi pas porte.

 

Kokë më kokë si “miq” hamë bukë

Konak, sonte  nuk kam për “mysafiren” e paftuar.

 

Pasmesnate, përkrahu e përcjell te porta

Qeni im besnik e ndjek, ende jerm mbas Çuke…

 

1. Grua me të meta psikike.

 

 

NJERKA KRIHET

SHKUPI DIGJET

 

Vite e vite i prita nën Rrap

Mes dy shtambave me verë

Dhe, Mikes Di kokë më kokë.

Vapë. Nën hije, në Bit – Pazar

Shqiptarët të dalin në protesta:

Jo me flamuj turko – arab

Po, me flamurin kuqezi shqiptar.

Grupe – grupe përpara Qeverisë:

Ne, nuk e duam këtë Njerkë

Që vretë. Rrasë në burg “terroristë”.

E duam Mëmëdheun. Dhe, Atdheun!

 

Vërtetë, sot më vjen keq si Poet

Shqiptarët nuk dinë çka duan Nesër:

“Vëllazërim-bashkim”. Shqipëri Etnike

Apo, xhami?! Robërinë shekullore.

 

Dudumë, dilni në protesta “paqësore”

Dhe, puthni Njerkën në të dyja faqet!

Ndoshta e shpëtoni “vëllazërim-bashkimin”.

 

Njerkën e rrejshme të Dudumit...

 

 

(KAÇAKËT E QYTETIT

TË QYQEVE)

 

Vite më vonë, e takoj Miken Di. Poete

Ende unë pa e hapur gojën, më thotë:

Posa kalova Urën e Gurit mbi Vardar,

Mendja më shkoi tek Ti, o Ujku Plak.

 

Qesha. Dhe, i them pas kaq viteve larg:

Asgjë sot nuk kam. As grua, as dashnore.

Përmëkeq,  dje e as sot një Parti politike.

Nateditë flej, zgjohem me Poezinë rebele.

“Bombat” politike, që ma prishin gjumin

Luftën për pushtet. Nuk i zbresin gomarit.

Përgjime hedhin në Vardar para kamerave

Me cilën Poezi e kemi përcjellë Natën. Pritë Agimin.

 

E pamundur, më përgjigjet. Ec pas meje,

Punemadhe, mua më ke në çetë. Poezinë.

Bombë  artistike. “Kashikarë” raki rrushi

Sonte dalim kaçakë, matanë Vardarit

Unë si Shotë Galica. E, ti si Azem Bejta.

 

Fytas rrokemi me haxhuxhe te “Skënderbeu”

Nën Rrap rrokullisim disa shtambaverë.

Vitet e ikura Dje. Dhe, Sot në Qytetin e qyqeve...

 

 

(MIKJA DI “PATRIOTËVE”

UA THEU KOKËN)

 

E marr nën sjetull, e hudh në Dri të Zi

Matanë Urës Gurit delë në breg Qyqja.

Bit-Pazarin ditenatë shkelë më këmbë

Skënderbeu,  natën nuk ia jep kalin.

 

Shpatën s’e dua armë moderne, kam lapsin

Rrapin nën hije. Vera ku rrjedh si lumë.

Dudumët, që i rrinë gati me sharrë në krah

Pamëshirë ta rrëzojnë në mes të Bit-Pazarit.

 

Shtambat e Mikes Di te kroni i theu Dexhalli

Skënderbeu i zbriti kalit. Rrëzë Kalasë Dardane.

Shpatën namëmadhe vari në degë Rrapi.

 

Mikja ime Di i shkundi mollët mbi tavolinë

“Patriotëve” nën hije Rrapi ua theu kokën…(Vota: 18 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora