E diele, 05.02.2023, 01:43 AM (GMT)

Kulturë

Miradije Gashi: Shkabë-flamur

E merkure, 20.05.2015, 06:15 PM


Miradije Gashi

 

SHKABË-FLAMUR

Ukshin Hotit

 

Sa e sa vite ikën

O trim, o burrë...

Dhe mungesën tënde ende

Ne e ndiejmë.

 

Për ty malli sa vjen e rritet,

Për ty dhembja s'pushon kurrë.

 

Barbarishti erdhën barbarët

Mbushur gjithë urrejtje e mllef

Dhe n'ty u shfrynë.

 

Se frikë e kishin dijen tënde

Për ta ishe thjesht një tmerr.

 

Ishe fjalë e shpirtpamposhtur,

Ishe mendje që sheh larg,

Uragan që dot nuk ndalesh

 

ISHE SHKABË,

ISHE FLAMUR!(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora