E diele, 05.02.2023, 05:30 AM (GMT)

Kulturë

Puntorie Ziba: Përsëri erdhi pranvera e grymosur

E enjte, 14.05.2015, 06:37 PM


Puntorie Ziba

 

Dhe përsëri erdhi pranvera e grymosur

 

(Vogëlushes me trëndafil në floknajë)

 

Erdhi pranvera e grymosur

mbi shkëlqimin e shikimit tënd të ngrirë

dhe çelën trëndafilat

kuq

kuq

kuq.

Këtë pranverë mbuluar ploje e lot,

luluan trëndafilishtet ngjyrë gjaku,

mes zhurmës e tërbimit

pa lavde njerëzish.

Ca kortezhe shpërndaheshin

e nëna nxorri vigmën

që u fut në vesën e trishtimit

mes - përmes faqeve të trëndafilta

të nimfës vogëlake

të tretshme në ankth.

Në kokën e saj

lëbardheshin petalet

e një trëndafili.

Eh,

ajo përgjithmonë

gjatë rritës,

s’do t’i shikoj lodrat e së nesërmes

nga brenga për kukullën torzo

për zogjtë që i iknin pranverës

drejt një çerdheje tjetër,

larg ngjyrës së shkrumbuar të trarëve latuar

dhe koncertit shurdhues të plumbave

që çanin qiellin copë-copë

dhe shëmtonin pranverën e hirtë

mbi petalet e kuqe të shtrira,

brenda verandave të djegura.(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora