E premte, 28.02.2020, 03:07 PM (GMT)

Aktualitet » Bota

Armenia shënon njëqindvjetorin e vrasjeve nga turqit

E premte, 24.04.2015, 06:36 PM


Armenia shënon njëqindvjetorin e vrasjeve masive nga turqit otomanë

Ceremonitë janë duke u mbajtur në Armeni dhe në gjithë botën për të shënuar njëqindvjetorin e fillimit të vrasjeve masive të armenëve nga turqit otomanë.

Presidentët e Francës dhe Rusisë iu bashkuan udhëheqësve të tjerë për ceremoninë përkujtimore në kryeqytetin armen, Yerevan.

Armenia thotë se deri në 1.5 milion njerëz vdiqën, një shifër e kontestuar nga Turqia.

Turqia kundërshton me forcë përdorimin e termit gjenocid për të përshkruar vrasjet, kurse kjo çështje i ka përkeqësuar marrëdhëniet ndërmjet kombeve, transmeton zeri.info

Turqia pranon se krimet kishin ndodhur por argumenton se nuk kishte asnjë përpjekje sistematike për të shkatërruar popullin armenë të krishterë. Turqia thotë se shumë  të pafajshëm muslimanë turq vdiqën gjithashtu në trazirave të luftës.

Një shërbim përkujtimor u mbajt në Turqi të premten dhe kryeministri turk, Ahmet Davutoglu, tha se vendi do të “ndajë dhimbjen” e armenëve. Por ai përsëriti qëndrimin e Turqisë se vrasjet nuk ishin gjenocid.(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT