E marte, 21.09.2021, 12:21 PM (GMT+1)

Mendime

Asllan Dibrani: Irfan Salihu - sahanlëpirës i Beogradit

E hene, 06.04.2015, 01:20 PM


Çerdhet e gjarpinjve antishqiptarë si rasti i Irfan Salihut sahanlëpirës të Beogradit, Moskës dhe Athinës me satelitet e Turqisë të shporren nga Kosova!

Nga Asllan Dibrani

Nuk është hera e parë që hoxhallarë  si rasti i Irfan Salihut që shatojnë skandale të tilla nga një ideologji primitive,banale e pa krip e pa augment dhe fyese për në shqiptarët kur dihet se ishim  bazë themelore për popujt tjerë si në gjuhë, si në kulturë madje edhe në vlera. Ky   tip shqipfolës që flet me gjuhën e ish pushtuesve për fat të keq historia njeh mjaft mercenarë si ky,të shitur dhe tradhtarë!.Ky ndyrësirë skandalizon me deklarata të rrejshme opinionin "budalla"përmes një  grusht  analfabetesh që shkojnë e dëgjojnë rrena dhe konstruksione të gatuara në Beograd. Ligjërata e tij  krijon indinjatë se si nuk reaguan, aty par aty publiku, por  këtu mbetet një qëndrim skeptik qe edhe pjesëmarrësit të kenë qenë shqiptarë sikurse ky  tip manipulanti sahanlëpirës  i Beogradit ,Moskës,Athinës dhe tip osmanëve të  rinj!?.Unë nuk befasohem me këta injorant të shitur bythën mbas një zalloge parashtë dhuruara nga armiqtë tanë. Zakonisht Serbia i ka blerë hoxhallarët tanë prej fillimit pasi e zëvendësuan armikun tjetër shekullor turkun, po edhe Serbinë po e zëvendësojnë tani  me hoxhallarët analfabet siç është rasti i kësaj jashtëqitje qelbësirë argat i Serbisë. Ky deklaron se tokat tona na u dhuruan nga Turqia!!! Një gjë dihet se sllavet dhe Turqit kur janë vendos në këto troje, shqiptaret kishin ma një histori në vete. Shqiptarë kanë ekzistuar këtu me mijëra vite para agresoreve qe pushtuan tokat tona!

Nga këto reagoj me sa vijon: Përpjekja e këtij këlyshi qe ta tërheqë masën sa ma shumë nga vetja  dita ditës rinia dhe populli po ndërgjegjësohen dhe po iritohen që  ma kurrë mos të shohin hoxhallarë të tillë me sy si ky!. Ma kurrë mos të predikohet kjo fe "islamiste aq barbare kundër popullit shqiptar",Një fe aktuale e tjetërsuar nga ajo tradicionale, po krijon konfuzitet  në dëmin e popullit shqiptar,andaj ftoj çdo shqiptar të diferencohet dhe ta dënojnë këtë matrapaz antishqiptar, antivlerë shqiptare.Ai shprehet  banalisht me fjalët qe i ka mësuar  përmendsh nga ciceronet e Serbisë. Është për çudi si ai publik nuk reagoj  kundër një akti aq barbar siç shprehet "Imam " Irfan Salihi".Ky  ma shumë i takon një tip injoranti analfabet duke u marrë me  tema  historike,gjë që as nuk i përgjigjet shërbimit dhe predikuesve fetar të  besimit islam. Shihwet nga e cila  i thyen edhe rregullat e kuranit librit të shenjte për besimtarët mysliman. Ky dhe të tillët si ky,duhet të ndëshkohen  për vepra penale  falsifikim publik dhe abuzime. Ky tip kokë bosh argat i Serbisë duhet të  dënohet nga kjo fyerje qe i bënë kombi tone shekullor, gjë që koha e kërkon që ky  të arrestohet nga qe është rrezik potencial ta kryej ndonjë akt terrorist.Turp edhe për Bashkësinë Islame të Kosovës që lejon dhe mbanë kësi monstruoz në mesin e saje, dhe përgjegjësia është edhe të BIK-ës për gjendjen brenda saje qe është e mjerueshme dhe e rende.

Ja disa fakte që nuk i përgjigjen  rrenave të llamatitesit dhe argatit të Serbisë "Imam lesh Irfan talibanit nga Kosova"

-Osmanët kanë qenë njeri nder pushtuesit ma barbarë tek  popujt e Evropës .Osmanët kanë qenë pushtues po ashtu edhe të Ballkanit që këtë pushtim, shqiptaret e ndien mase keqi duke qenë gjithnjë te nemerkembur nga  tip lojalët si ky matrapaz ,vegël  e huaj!.Këtë pushtim ata nuk e bënë me llokume e bakllava, lule dhe pije freskuese,por me shpatë dhunë e terror,si çdo perandori apo pushtues tjetër .Megjithatë, është e tmerrshme që imamë të tillë kaq agresivë dhe absurdë lejohen të flasin publikisht nga Bashkësia Islame e Kosovës, e cila gjatë viteve të fundit është shndërruar në çerdhe gjarpinjsh dhe antishqiptare, kur dihet botërisht se populli turk u formuar nga bandat aziatike  duke kriminalizuar popujt tjerë dhe në fund e formuan shtetin e vet në themelet e barbarisë. Shqiptaret i përkasin njërit prej kombeve me të vjetër te Evropës. Shqiptarët janë popull shumë i vjetër dhe kanë gjuhë të veçantë. Përgjatë shekujve kanë ruajtur homogjenitetin. Dallojnë nga sllavët dhe çdo race tjetër, sidomos ajo mongole, derisa kanë ngjashmëri me popujt tjerë t'ballkanit të para 3 mijë vjetëve. “Gjuha shqipe është një gjuhë indoevropiane, e pangjashme me të tjerë qe na u vodhën fjalët ton, apo ashtu edhe turqishtja ka shumë e fjalë tonat qe nuk din ti zbërthej ne kuptimin e turqishtes. Të tilla fjalë ka edhe siç ka të tillë në rreqisht. Prandaj ne shqiptarët duhet te krenohemi qe shumë popujve ju kemi dhënë vlera nga vetja jone. Turqinë e gjarprit  agresiv dhe abuzonit Irfan Salihut  e bëme me alfabet gjë qe nuk kanë ditë as shkrim lexim  deri sa  rilindësi ynë Sami frasheri e futi alfabetin e turqishtës ne përdorim. Ata kishin  gjuhë vetëm dhunën  ndaj shqiptarëve qe s'u treguan kurrë të sinqertë. Ata ishin një popull endacak. Ja mendimi i Sami Frashrit për  "Perandorinë Osmane".

 

Në bazë të këtyre skandaleve qe po bëhen në kohët e fundit nga këto qarqe antishqiptare ,politika shqiptare duhet t'i demaskoj t'i luftoj dhe t'i demaskoj, madje edhe ti dëboj këta skandalistë,abuzant me qëndrime antishqiptare. Duhet të goditen çerdhet e gjarpinjve antishqiptarë si rasti i Irfan Salihut sahanlëpirës të Beogradit ,Moskës dhe Athinës me satelitet e tyre të Turqisë të shporren nga Kosova!(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora