E shtune, 25.09.2021, 06:55 PM (GMT+1)

Lajme

Gjon Keka: Dallimi ne mes te sundimit dhe pushtimit

E hene, 06.04.2015, 01:21 PM


Dallimi ne mes te sundimit dhe pushtimit

Nga Gjon Keka

Sundimi mund te buroj nga brenda dhe ai mund te jete tiranik, despotik ,diktatorial etj, pra sundimi ka te beje me gjendjen e brendshme te nje sistemi politik dhe administrativ, ndersa

Pushtimi vjen nga jashte, nga armiqte, nga gllaberuesit dhe barbaret, ata se pari e pushtojne nje vend, pastaj instalojne sistemin e tyre politik dhe ideologjik si dhe me pas e sundojne ne menyre tiranike duke e skllaveruar apo persekutuar dhe debuar nje popull apo komb.

U be ky dallim pasiqe kane dale disa individe te ideologjizuar dhe mbetje osmane te cilet duan qe pushtimin barbar osman ta shfaqin si sundim apo administrim etj etj.

Ndersa ekzistojne fakte te panumerta qe ky pushtues beri gjenocid dhe rrenoi nga brenda kombin duke e lene me shekuj te shkeputur nga rrjedha e natyrshme me familjen europiane.

Vete Barleti sic mund te lexoni ne faqen nga vepra e cituar (Trewe Warnung für der leidigen Verzweiffelung, sampt nützlichem Bericht wie[... ], Sigismund Suevus 1572 ) tregon se si turqit hidhnin ne uje qene dhe kafshe te ndryshme te ngrodhura per te helmuar popullin dhe femijet.(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora