E premte, 24.09.2021, 12:52 PM (GMT+1)

Kulturë

Gjon Keka: Dokument mbi qytetin e Prizrenit

E hene, 16.02.2015, 09:11 PM


Gjon Keka: Dokument mbi qytetin e lashte te Prizrenit

Nje dokument i rendesishem qe flet per qytetin e Prizrenit,(Die Stadt Prisrendi) ,pas pershkrimit te gjendjes nen pushtimin osman,dhe aktualitetin politik,ekonomik dhe ndryshimet negative qe solli ky pushtim ,nenvizohet dhe dokumentohet ne kete shkrim se si ne kete qytet nje Kishe e vjeter e Prizrenit eshte shnderruar me dhune ne xhami nga barbaret turq dhe mbetjet e tyre.

Shnderrimi apo metamorfozimi i kesaj Kishe ne xhami u be ne vitin 1682 ,por edhe afer saj nje post e vjeter eshte shnderruar ne seli te pashallareve turq dhe vezirve dhe renegateve ne kete pjese.

Ky dokument qe mban numrin 185, i botuar me 3 Korrik 1844 ,dhe gjendet ne arkiven e Vjenes dhe ne Biblioteken nacionale te vendit eshte i rendesishem dhe nxjerr te verteten ne drite.(Vota: 2 . Mesatare: 3/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora