E marte, 21.09.2021, 01:08 PM (GMT+1)

Kulturë

Ireshtansi: Sikur...

E merkure, 11.02.2015, 07:25 PM


Ireshtansi

 

Sikur...

 

Sikur të mundja të këqijat t’i mblidhja

Që të tjerët neve na kanë bërë

E të gjitha në një thes t’i hidhja

Të mbushej thesi si me rërë

E drejt e në peshore ta zvarrisja thesin

Peshën pa hile t’ja shënoja

Të këqijat e tjera që të maten presin

Pranë thesit tjetër t’i tuboja

T’i merrja të këqijat që ne i bëmë vetes

Që gjithashtu janë shumë

Qe sa vite ecin si uji tatpjetës

Krejt i papenguar rrjedh i lashti lumë

Dhe thesin tjetër kur ta masja

T’i shkundja të këqijat e t’i lija pranë

Se nuk ndryshojnë shumë nga qasja

Si ne si ata këtë vend si plaçkë e pamë(Vota: 2 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora