E hene, 27.03.2023, 06:34 PM (GMT+1)

Mendime » Dardani

Ilir Dardani: Zhiti - Kisha - Permbytja - Mohuesit - Xhuvanet - Politika - Islami

E diele, 08.02.2015, 05:04 PM


VISARI I CMUAR DHE ISLAMIZIMI I KISHES

NGA ILIR DARDANI

Visar Zhiti eshte njeri, shqiptar, shkrimtar dhe intelektual i madh. E sa per ''myslimanizmin'' e tij, ai eshte nje nder katoliket me te shquar te kombit tone dhe do kishim nderin te na perfaqesonte ne Vatikan. Por keshtu nuk mendon edhe kisha katolike, e cila duket se eshte rrembyer nga nje vale coroditese keto javet e fundit.

Ne kohen qe e torturonin dhe e merrnin zvarre me kryqin e rende mbi supe, Krishti lutej qe Zoti t'i falte monstrat sepse ''nuk e dinin se cfare benin''. Perfaqesuesi apo ''perfaqesuesi'' i Krishtit ne toke sot eshte Papa dhe pikerisht ky ''perfaqesues'' na shfaqet Anti-Krisht. Perpara se te llapte pa u menduar, Francesku dukej se ishte nje nder papet me te dashur ne historine papnore. Por, ndryshe nga Krishti, Papa Francesku godet me grusht nqs e shajne dhe me kete shfajeson vrasjen e gazetareve te Charlie Hebdo nga terroristet myslimane. Kaq mjaftoi qe per mua ky njeri te shnderrohet ne terrorist teorik islamik. Njeriu vjen ne jete dhe jeta e dhuruar ''ne fillim ka fjalen''. Liria e njeriut eshte mbi gjithcka per aq kohe sa nuk ka skaduar dhurata. E sa per boten tjeter, nuk na duhet bileta e Papes, por vetem Bekimi i Krishtit. Krishti, ndryshe nga Muhameti, kurre nuk do na denonte, grushtonte apo vriste per karikatura.

Kisha katolike shqiptare u shkaterrua teresisht ne kohen e komunizmit dhe ende nuk eshte ringjallur sepse martiret e vertete te saj nuk u rikthyen ne token e barbareve shqipfoles. Keta qe sot ne Shqiperi jane ''shefat'' e katolicizmit ngjasojne me shume me mbeturina shekujsh. Megjithate kane heshtur deri tani sepse nuk kane pasur dicka me vlere per te ofruar. Kjo ne fund te fundit eshte nje vlere, dhe SuperVlere nqs i krahason me ''homologet'' myslimane. Duhet te jesh idiot qe te mos ndjesh neveri per shumicen e hoxhallareve, sidomos sorranet e Kosoves dhe Maqedonise. As qenin nuk e pranoj ne nivelin e hoxhallareve. Qeni im nuk humbet ne te lehurat e pakontrolluara, sic humbasin hoxhallaret.

E pse u dashka qe te thyhet heshtja e kishes katolike shqiptare per te kundershtuar nje njeri qe, si elita katolike, ka vuajtur per lirine tone te perbashket?! Kur, ku dhe si Visar Zhiti nuk ka qene si katoliku me i mire shqiptar? Cfare i mungon Zhitit qe ta perfaqesoje Shqiperine ne nje shtet tjeter? Cili katolik do e zevendesonte Zhitin me vone? Njeriu i pare qe me vjen ne mend mua eshte shqiptari ''mysliman'' Ismail Kadare. Por edhe shqiptari ''mysliman'' ne Amerike, Sami Repishti, pa harruar edhe shqiptarin tone ''mysliman'' ketu ne ZSH, Lutfi Alia.

Mos ka ndikuar rebelimi idiotesk i Papa Franceskut qe te lind ekstremizmi kishtar? Cdo krijese njerezore duhet ta kuptoje thjeshtesine: kur njeriu ka nevoje te mesoje duhet te drejtohet nga Zoti dhe perfaqesuesi me i besueshem i tij eshte Krishti, sepse ecja ne rrugen e tij afron paqe e dashuri dhe jo grushta papnore e kallashnikove islamiste. Papa ofron dhunen per te mbrojtur ''nderin'' duke krijuar nje paralele te tmerrshme. Francesku eshte aq i verber saqe nuk e shikon se mesazhi i tij e fut kishen ne nje thes me Fene Terroriste Islame! Muhameti i myslimaneve e lejon perdhunimin e femijeve, dhunen ndaj femres dhe vrasjen e saj, grushtin, shpaten, dinamitin e granate-hedhesin, por jo edhe Krishti i katolikeve. Pervec qe kemi te bejme me nje Anti-Krisht, tek Francesku shohim edhe kriminelin aktual, qe ne kundershtim me te gjitha kushtetutat e vendeve demokratike, fton besimtaret qe t'i pergjigjen fjales apo fyerjes teorike me dhune praktike.

Krejt e thjeshte: Per cdo pape, prift apo besimtar Jezus Krishti duhet te jete Mesuesi, perndryshe nuk jemi pape, prift as te krishtere. Une personalisht besoj ne Krishtin, ne te njejten kohe pranoj se nuk jam nxenesi i tij me i mire, por une nuk jam Pape, as prift dhe as... njeri qe i duhet prifti. Per veten dhe per Krishtin nuk i bej keq njeriu, ndihmoj kur kam mundesi, shmang dhunen fizike dhe shkruaj kunder gjithckaje qe une gjykoj se eshte negative dhe kete e bej vetem per veten dhe vendin tim, duke u distancuar nga miresia e Jezusit ne kete rast.

PERMBYTESIT

Kur permbytej Veriu i Shqiperise, Edi Rama llapte poshte e lart kunder qeverise. Tani u permbyt Jugu dhe Sali Berisha llap poshte e lart kunder qeverise. Shqiptaret jane lodhur me llapaqenlliqet e juaja o rrota K***sh (shprehje e huazuar nga Kryeministri i Shqiperise, z. Edi Rama). Ka raste qe nena natyre tregohet e ashper, por per permbytjet e djeshme dhe te sotme kane pergjegjesi ''baballaret'' e politikes, vecanerisht ky fare Edvini (edhe ky, papritur e pakujtuar, na doli katolik!) qe deri me tani vetem ka mbipopulluar burxhet me njerez te varfer qe s'kane para te paguajne energjine, e cila mungonte edhe naten e fundit te vitit te kaluar tek disa nga te njohurit e mi dhe te dhjetra mijera familje te tjera. Te pakten garanto dritat o jo-krye por fund-minister, sepse shqiptaret nuk mund te paguajne per erresiren.

Sikur te kishim nje shtet normal dhe jo nje kryeminister anormal permbytjet nuk do kishin pasoja tragjike. Fatmiresisht nuk kishim viktima ne njerez, por qenje te gjalla vdiqen (ka ardhur koha qe fjala ''ngordhje'' te hiqet nga fjalori yne!). Ne fakt nuk vdiqen, por i vrau skuadra e pushkatimit me komandantet legjendare Sali Ram Berisha e Edvin Kristaq Rama ne krye.

Vrasja juaj, te dashura Dele, pervec keqardhjes edhe me turperon qe jam shqiptar, por ky turp eshte thjesht vazhdimesi sepse populli yne vazhdimisht turpin e ka ngrene me buke, por tani ka filluar ta pije edhe me birre!

BEHU MAQEDON

Tani, ne vitin 2015, mendon se barren e rende te pushtimeve historike po e lehteson shqiptari. Pret qe edhe shqiptari ta fitoje betejen me injorancen. Eshte e natyrshme te mendosh keshtu sepse jetojme ne nje bote te hapur e cila eshte e mbushur me qartesi. Anti-natyralizmi shfaqet ne kohen qe ke te besh me shqiptare. Injoranca tek shumica e popujve te Europes eshte ne frymemarrjen e fundit, por jo edhe tek ne shqiponjat qe me shume i ngjasojme nje turme sorrash qe klithin trishtueshem mbi varret e te pareve tane. Po, jemi ne vitin 2015 pas Krishtit, por vetem si kalendar. Perndryshe jemi ca specie epoke-gurore qe as Zoti nuk na kupton dot.

Mijera familje shqiptare kane nderruar emra e mbiemra duke i arabizuar. Nuk do qe te jesh shqiptar ne Maqedoni? Kam nje pergjigje te mbushur me thjeshtesi: Behu maqedon! Behu maqedon sepse pasaporta eshte nje cope leter qe ndihmon te ardhmen e femijeve te tu. Ata nuk do te jene te huaj ne vendin e tyre. Nuk do jene leshraxhinj qe nga ''estetika'' e tyre bejne edhe Tigrin t'ia mbathe me te katra. Bejeni per interes sepse gjaku nuk ka rendesi. Kuptohet, nuk ka rendesi sepse gjaku juaj eshte i urino-dev(e)ijuar. Mos ja lejoni vetes shkuarjen mbrapa sepse brez pas brezi do shtypeni pa meshire. Ideologjia e semure islame ofron vetem vdekje. Duajeni jeten si maqedon dhe jo vdekjen si arab.

FAMILJE VRASESISH

Luiza Xhuvani eshte nje nene qe ka pjellur nje vrases. Ata filmat e pshurrur te saj nuk i vlejne askujt. As prezenca e saj ne politike nuk i vlen askujt. Ne fakt aktoro-politika e saj ka ndikuar ne mos-denimin e te birit dhe ajo eshte bashkevrasese e kater qytetareve, ne mes te cileve nje italian. Edhe regjisori Gjergj Xhuvani eshte pjese e grupit kriminal Xhuvani.

Nuk mund ta distancohet askush nga krimi i te birit, e sidomos nje prind qe ne dy sisteme te ndryshme, barbaro-komunizem dhe korrupto-demokraci, kishte mundesi materiale ta edukonte sic duhej.

Me 18.02.2012 kam shkruar:

''Kostandin Xhuvani, 22-vjecar, djali i deputetes dhe aktores se njohur Luiza Xhuvani vrau nje 26 vjecar. U denua me vetem 2 vite burg. Si e shpjegon gjykata kete fakt, kur edhe nese ke vrare per vetembrojtje denohesh per armembajtje pa leje dhe kuptohet qe denimi eshte me shume se kaq: 7 vjet! Vret njeriun me arme pa leje dhe denohet qesharakisht 2 vjet. Ledian Ruci, djali i socialisto-komunistit Gramoz Ruci, aksidentoi per vdekje nje 28 vjecare. Vrasesi nuk ndaloi ne semaforin e kuq dhe si pasoje mori jeten e nje njeriu! Nuk u denua. Ditet e fundit arrestohet perseri sepse ne makinen e tij kishte Kanabis. U lirua. Ishte arrestuar edhe here te tjera, ku vlen te permendet se eshte arrestuar edhe per armembajtje pa leje, por si gjithmone, ai mbetet djali i nje politikani shqiptar, i cili eshte ndaluar gjithmone me makina te ndryshme, por qe lirohet nga e njejta (jo)drejtesi! Djali i socialistes Arta Dade, Besnik Dabulla u ndalua per armembatje pa leje dhe plagosje. Dhe cfare? Asgje. U lirua sepse eshte djali i politikanes. Dabulla plagosi nipin e komunistit te njohur Adil Carcani dhe duke marre parasysh se partia socialiste eshte fole e ngrohte e komunisteve mund te pranojme se plagosja ka ndodhur padashje, por ne fillim ishte fjala, me falni, Arma (pa leje)!''

Njerezit e drejtesise ne Shqiperi duhet te hetohen nga gjykata nderkombetare dhe te denohen maksimalisht.''

M** I NDARE PERGJYSEM

Une jam emigrant dhe duke qene i tille nuk kam te drejte te them ''beni si them une dhe jo si bej une''. Arsyeja e emigrimit tim ishte ajo ekonomike. Shqiptaret po largohen nga Dardania per arsye ekonomike. Moskrijimi i qeverise per nje kohe te gjate ndikoi ne mjerimin e metejshem te qytetareve dhe per kete nuk ka faj Serbia dhe as Turqia, por vetem Politika. Dhe politika perfaqesohet kryesisht me dy emra, Isa Mustafa e Hashim Thaci. Isa Mustafa eshte nje politikan normal per standardet shqiptare: torollako-anadollak. Njelloj si Berisha-Rama-Meta ne Shqiperi. Mustafa shkaterroi LDK-ne dhe fuqizoi PDK-ne. Ne fakt LDK si parti nderroi jete bashke me ate qe s'do lind me, Ibrahim Rugoven. Hashimi pervec qe njihej si gjarper ka filluar te njihet edhe si dhelper. Asgje te keqe nuk ka sepse eshte votuar duke e ditur se eshte gjarper dhe rivotuar duke e ditur qe u shnderrua ne dhelper. Hashimin deshet, Hashimin keni. Ne me te vertete jemi nje komb i ndare ne dysh, por politikisht ne jemi vetem nje M** i ndare pergjysem.

XHENITALIZEM

Meshkujt islamike presin 72 (+1) virgjeresha ne boten tjeter sepse hoxhallaret kane urinuar ne trute e tyre. Po femrat islamike, 72 penisa presin?

ISLAMO-ERDOGANLLIQE

Idiotesia anadollake vazhdon. ZevendesKryeministri i vendit me te zhvilluar mysliman thote: ''Femrat nuk duhet te qeshin ne publik''. Ndersa Presidenti Erdogan thote: ''Femra nuk eshte e barabarte me mashkullin'' dhe qe ''femra eshte vetem per te pjellur dhe per lare ne shtepi''. E c'mund te presim nga vendet e tjera myslimane?!

RELIGJIONI I PAQES NE AKSION

''Religjioni i Paqes'', ky fare islami, vazhdon te vrase cdo dite. Muaji janar ishte shume i suksesshem. Sic e mbylli edhe e filloi vitin e ri, me plot 4 mije njerez te vrare dhe mbi 2 mije te plagosur. Edhe java e pare e ketij muaji nuk la per te deshiruar! Islami eshte sukses i garantuar... sepse ka superbazament tek rrenja.

Janari na ofroi:

Sulme: 266

Shtete: 28

Sulme vetevrasese: 43

Njerez te vdekur: 3998

Te plagosur: 2261

Ndersa java e pare e shkurtit:

Sulme: 62

Sulme vetevrasese: 8

Njerez te vdekur: 426

Te plagosur: 893(Vota: 84 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora